ארנון בר דוד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אבירי הציבור? החלק של ההסתדרות ביוקר המחיה

רגע לפני "עלות השחר" ההסתדרות יצאה לחרם על יבואניות המזון הגדולות. אבל עם כל הכבוד למאבק הזה, כדאי אולי להיזכר שאנחנו מדברים על אחד ממחוללי יוקר המחיה - שמשום מה מתעקש להתעלם מהחלק שלו בסיפור
ליאל קייזר
13 באוגוסט 2022
13:58

רגע לפני "עלות השחר" ההסתדרות הכריזה על עצמה כעל אבירת יוקר המחיה ויצאה לחרם על יבואניות המזון הגדולות. אבל עם כל הכבוד למאבק הזה, כדאי אולי להיזכר גם בחטאים שלי מי שסימנה את עצמה כמובילה שלו: אז מה הבעיה עם ההסתדרות? הבעיה היא שאנחנו מדברים על אחד ממחוללי יוקר המחיה, שמשום מה מתעקש להתעלם מהחלק שלו בסיפור.

איפה למשל? למשל ברפורמה בייבוא - דיברנו הרבה על הבירוקרטיה הישראלית המוזרה שגורמת לכולנו לשלם יותר. בדיקות מיוחדות, תקנים מיוחדים, כי השמפו שמתאים לאירופה כולה לא מתאים לראש הישראלי - וכשבאו לחסל חלק מהבירוקרטיה כדי להקל על הייבוא לכאן, להגדיל את התחרות ולהוזיל מחירים, נחשו מי נעמדה על הרגליים האחוריות והתנגדה? ניחשתם נכון, ההסתדרות. כן, זה לא בגלל שבהכרח היה לה דחוף שנשלם יותר, אלא כי המשמעות של ביטול חלק גדול מהתקנים הישראליים היא גם הפיכה של חלק גדול מהעובדים שמתעסקים בתקנים האלה למיותרים. ולזה היא לא הייתה מוכנה.

עכשיו תגידו שזו דוגמה היסטורית ועברה שנה, אז שימו לב למה שקורה ממש ממש עכשיו בנמלים שלנו: עומס, אוניות שמחכות ימים שלמים ותרבות ארגונית שכולה מבוססת על שביתה איטלקית אחת גדולה - שעולה מיליארדים בכל שנה ומתגלגלת לכיס של כולנו. במכתב ששלח לפני כחודש יושב ראש ההסתדרות ארנון בר דוד למשרדי התחבורה והאוצר - הוא מתלונן על הכוונה של המדינה לאפשר לנמל מספנות ישראל הפרטי לפרוק יותר מ-5% מהמטען שנפרק בישראל.

בר דוד צודק. לפי הסכם ההיסטורי עם הנמל הזה, נקבע שזה המקסימום שמותר לו לפרוק - אבל מאז עברו כמעט 20 שנה, בממשלה אומרים עכשיו שהגיע הזמן לשנות את המגבלה הזאת כדי לאפשר להקל על העומס בנמלים, ושאין בה היגיון בהתחשב בזה שהנמלים הפרטיים האחרים לא מוגבלים ככה. אבל את בר דוד זה לא מעניין. הוא דורש שהמדינה תנהל איתו משא ומתן על השינוי הזה, או בעברית - שהמדינה תשלם לעובדים כופר, כדי שאפשר יהיה לקצר עוד קצת את התור בנמלים ולחסוך לכולנו כסף.

עכשיו אל תבינו אותי לא נכון, אין לי שום דבר נגד החרם של ההסתדרות על היבואניות הגדולות, אני בעד כל מהלך שיוזיל את יוקר המחייה ולא משנה מי נוקט בו - אבל בכל זאת כדאי שמי שגר בבית מזכוכית לפחות ישים וילונות כדי שלא נראה לו.