-
צילום: רויטרס

בצורת באירופה: הנהר המפורסם בגרמניה מתייבש

מפלס המים בנהר הריין הגיע לשפל חדש - מתחת ל-40 סנטימטרים. המשבר יכול להשפיע לרעה על כלכלת גרמניה • ממשלת בריטניה הכריזה רשמית על בצורת במספר חלקים באנגליה
שחר אלהרל
13 באוגוסט 2022
07:09

בגרמניה דווח אתמול (שישי) כי גובה המים בנהר הריין ירד אל מתחת לארבעים סנטימטרים, נקודת ציון קריטית שעלולה להשפיע על התעבורה המסחרית שישנה לאורכו של הנהר. במכון ההידרולוגי של גרמניה מזהירים שמתחת לנקודת ציון זו לא משתלם כלכלית להשיט סחורות לאורכו של נהר הריין, מכיוון שהספינות עלולות להתחכך באפיקי הנהר. בשנת 2020 עברו דרך הריין כ-160 מיליון טון של סחורות, החל מכימיקלים, עבור בברזל ועד מוצרי נפט ופחם. 

משלוחי הסחורות לאורך הנהר נמשכות נכון לעכשיו, אך הספינות נאלצות לעתים לשוט רק עם רבע מהסחורה שלהן. בכתבה של ה-BBC אמר אנדרה קימפל, שמשיט מעבורת במי הנהר: "נשארו 30 ס"מ של מים מתחתינו. פעם היו פה הרבה הצפות, עכשיו יש בעיקר שפל". 

ספינות בנהר הריין. צילום: רויטרס

בגרמניה מזהירים כי החלק העליון של הריין עלול להיסגר לחלוטין למעבר סחורות. השפל במפלס המים קורה בכל שנה, אך לא באותה רמה. "זה יוצא דופן, במיוחד בזמן הזה של השנה", אמרה מרטינה בקר מחברת המשלוחים HGK. "יולי ואוגוסט הם בדרך כלל חודשים עם הרבה גשם ומפלס מים גבוה". בגרמניה רגילים לשפל במפלס המים באוקטובר, מה שמנבא כי שפל נוסף במפלס המים עלול להגיע בקרוב. 

גם באנגליה מתמודדים עם בצורת בימים האחרונים. ממשלת בריטניה הכריזה רשמית על בצורת במספר חלקים במדינה והורתה למוסדות ציבוריים ולעסקים ב-8 האזורים הרלוונטיים להשתמש במים "בתבונה". ההכרזה מגיעה לאחר ישיבת מומחים (National Drought Group) שהחליטו לנקוט בצעד זה.

גל חום בלונדון. צילום: רויטרס

על פי מסמכים שהגיעו אל ה"גארדיאן", בצורת צפויה להיות מוכרזת גם בשני אזורים נוספים בהמשך אוגוסט. בריטניה נמצאת בעיצומו של גל חום קיצוני. עם טמפרטורות שהגיעו ל-35 מעלות צלזיוס בחלק מאזורי הממלכה.