-
צילומים: איחוד הצלה, קבוצת מדברים תקשורת

שני פצועים קשה בפיגוע ירי על אוטובוס ליד הכותל

שישה בני אדם נוספים נפצעו בינוני וקל באזור קבר דוד. המחבל טרם נתפס • עד ראייה: "הוא ירה בערך 10 כדורים מאקדח, לא היה מי שינטרל אותו" • הנהג: "האוטובוס היה מפוצץ, אנשים היו על הרצפה, צעקו" • אחת הפצועות יולדה בבית החולים – מצבו של התינוק קשה
סולימאן מסוודה וורד פלמן
14 באוגוסט 2022
01:36
עודכן ב 07:21

פיגוע ירי בבירה: שמונה בני אדם נפצעו בשעה 01:30 הלילה (ראשון) מירי בשתי זירות באזור קבר דוד המלך בעיר העתיקה בירושלים, שניים מהם באורח קשה. מחבל ירה על אוטובוס קו 3 שיצא מהכותל המערבי ועל שני כלי רכב בכניסה לחניון הקבר. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום, סגרו את הזירה ועדיין מבצעים סריקות אחר המחבל, שנמלט לכיוון סילוואן. בחמאס בירכו על הפיגוע.

שני הפצועים שמצבם קשה וארבעה נוספים פונו לבית החולים שערי צדק. אחת מהן, אישה הריונית בשנות ה-30 לחייה, נפגעה בבטנה. היא יולדה בבית החולים ומצבו של התינוק קשה. הפצוע השני שמצבו קשה הוא כבן 60 שנורה בראש ובצוואר. נשקפת סכנה לחיי שניהם. שני פצועים נוספים פונו לבית החולים הדסה הר הצופים, לשם הגיעו גם ארבעה נפגעי חרדה בגילים שונים. בין הפצועים יש תיירים מארצות הברית.

לפי הערכות המשטרה, המחבל הגיע רגלית לזירה, ירה לעבר אוטובוס וכלי רכב סמוכים ונמלט מהזירה ברגל. אליסף כהן, עד ראייה לפיגוע, סיפר: "אמא שלי ואני יצאנו מקבר דוד. חשוד פתח באש לעבר מקבץ אנשים באוטובוס, המשיך לירות על עוד שני רכבים מטווח אפס ונמלט. הורדתי לאמא שלי את הראש ואמרתי לה לשמור על שקט. היה לנו נס. כל האירוע היה 15-10 שניות, הוא ירה בערך עשרה כדורים מאקדח. לא היה מי שינטרל אותו. ניסיתי כמה פעמים להוציא רישיון לנשק ולא אישרו לי".

ראש הממשלה יאיר לפיד: "כוחות הביטחון פועלים להשיג את המחבל הנתעב ולא יעצרו עד שייתפס, יידעו כל מבקשי רעתנו שהם ישלמו מחיר על כל פגיעה באזרחים. ירושלים היא עיר הבירה שלנו ומוקד תיירות לכל הדתות, כוחות משטרה וצה״ל פועלים להשבת השקט ותחושת הבטחון בעיר. שולח איחולי החלמה מהירה לפצועי הפיגוע ומחזק את משפחותיהם המודאגות".

נהג האוטובוס, דניאל קנייבסקי, שיחזר את רגעי הירי: "נהג האוטובוס, דניאל קנייבסקי, משחזר: "האוטובוס היה מלא, מפוצץ. הורידו את הרמפה בשביל כיסא גלגלים - ואז התחילו יריות. שני אנשים נפגעו בפנים ושניים בחוץ. כל האנשים היו על הרצפה, צעקו, היו בפאניקה". עוד אמר הנהג: "ניסיתי לברוח, אבל הרמפה לא נתנה לי לסגור את הדלת ואי אפשר לנסוע כשהיא פתוחה".

ברשתות החברתיות קוראים לתושבים בסילוואן שיש להם מצלמות אבטחה למחוק את התיעודים, מחשש שכוחות הביטחון ישימו את ידיהם עליהם.

"ברחוב מעלה השלום ראינו אוטובוס עם נוסעים עומד באמצע הכביש, אנשים סימנו לנו להגיע לשני גברים כבני 30 שהיו באוטובוס וסבלו מפצעי ירי", סיפרו חובשי מד"א. "הם היו בהכרה מלאה והתהלכו, כשהם עם פצעי ירי בפלג גופם העליון. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים והעלנו אותם לאמבולסים של מד"א שהגיעו למקום. הם פונו לבית חולים כשמצבם קל עד בינוני".

עוד סיפרו החובשים: "משם המשכנו לכניסה לחניון קבר דוד וראינו ארבעה גברים, אחד מהם כבן 50 ושלושה כבני 30, שוכבים בהכרה מלאה וסובלים מפצעי ירי בפלג גופם העליון. כעבור זמן קצר, טרקטורון של מד"א הביא אלינו פצועה נוספת, אישה כבת 30 בהכרה, עם פצעי ירי. הענקנו לפצועים טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותם בדחיפות לבתי החולים כשמצבם של שניים קשה וחמישה במצב קל עד בינוני".


צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


צילום: יונתן זינדל, פלאש 90