מחנה הפליטים ג'בלייה
צילום: רויטרס

מים, דשן וציוד רפואי: המדיניות החדשה מול עזה

תוכנית חדשה תכלול גם הגדלת היתרי עבודה לפועלים, תמיכה בבניית שכונות מגורים והסדרת מעמד של 7,000 תושבי הרצועה במרשם האוכלוסין הפלסטיני • גורמים ישראלים: חמאס הזהיר את הג'יהאד האסלאמי מכניסה למבצע
כרמלה מנשה
14 באוגוסט 2022
19:00
עודכן ב 19:00

אחרי מבצע "עלות השחר", מתאם פעולות הממשלה בשטחים הציג היום (ראשון) מדיניות הקלות חדשה מול תושבי רצועת עזה. בין הצעדים האזרחיים שצפויה ישראל לנקוט ניתן למנות תמיכה בהקמת 3 שכונות מגורים, הכנסת מים ודשן לחקלאים, הגדלת היקף היתרי העבודה, מתן ציוד רפואי והסדרת מעמד לכ-7,000 איש. 

ההקלות החדשות לרצועת עזה

• הגדלת כמות הפועלים העזתים שעובדים בישראל

• הגדלת היקף הייצוא והייבוא מהרצועה

• הגדלת היקף המים והכנסת דשן לחקלאים

• הסדרת המעמד של 7,000 עזתיים במרשם האוכלוסין הפלסטיני

• הכנסת מחרטות למפעלים

• היתרי עבודה גם לנשים מרצועת עזה

• תמיכה בהקמת 3 שכונות חדשות על ידי מצרים

במערכת הביטחון מבהירים כי מדיניות הצעדים האזרחיים שננקטה בחודשים האחרונים מול הרצועה היא חד צדדית, ללא קשר להתנהלות החמאס וגם לא קשורה למשא ומתן האחרון להפסקת האש מול הג'יהאד האסלאמי. 

בין הצעדים הצפויים במדיניות החדשה: הגדלת כמות הפועלים העזתיים שעובדים בישראל בפעימות קצובות אך באופן מיידי בכל פעם, הגדלה של היקף הייצוא והיבוא מהרצועה ולרצועה, כולל של מוצרים שהיו תקועים בעבר כמו מזון מעובד מתוצרת עזתית, הגדלת הכנסת התרופות והציוד הרפואי לרצועה, הגדלת היקף המים לחקלאים העזתיים בכמות של כ-5 מיליון קו"ב, הסדרת רישום המעמד של כ-7,000 עזתיים במרשם האוכלוסין הפלסטיני, באופן שיוכר על ידי ישראל על מנת שיוכלו לצאת מהרצועה בעתיד בכפוף לאישור ישראלי, הכנסת דשן לחקלאים העזתים בכפוף לפיקוח הדוק של האו"ם ותחת מעורבות הרשות הפלסטינית ותמיכה בהקמת 3 שכונות מגורים חדשות ברצועת עזה על ידי המצרים.

כיום 14 אלף פלסטינים מורשים לצאת מרצועת עזה ולעבוד בישראל. בכוונת מתאם פעולות הממשלה בשטחים להעלות את המכסה ל-20 אלף פועלים כבר בשבועות הקרובים. "זיהינו תופעת שאנשים החליטו בעזה להתנתק מבני משפחה שלהם כדי להיות כמה שפחות בסביבה חמאסית או גא"פית", אמר גורם ביטחוני בכיר. "המטרה שלהם היא לקבל היתר עבודה ולשפר את מעמדם ומצבם הכלכלי".

גורם ביטחוני בכיר טוען כי מדיניות זו כבר עמדה במבחן משמעותי ראשון לפני כשבוע לאחר שחמאס לא הצטרף לסבב הלחימה וישראל מצידה מיהרה לפתוח מחדש את מעבר ארז לכ-14 אלף הפועלים העזתים שעובדים בישראל, מתוך מכסה של כ-20 אלף. 

עוד מתכוונים במתאם פעולות הממשלה בשטחים להתחיל בפיילוט שיכלול הכנסה לעבודה בישראל גם של כמה מאות נשים עזתיות כחלק ממכסת 14 אלף ההיתרים. לרצועת עזה מוכנסות בשבועות אלה גם מחרטות למספר מפעלים חדשים, בהם של קוקה קולה, לאחר בחינה ואישור מהנדסים בגופי הביטחון הישראלים.

בלי שאננות: הדברים שישראל צריכה לטפל בהם אחרי "עלות השחר" | רונן מנליס, פרשנות

מנתוני מתאם פעולות הממשלה בשטחים עולה תמונה חיובית בנוגע לכלכלה ברצועת עזה: ירידה של 5.5% בשיעור האבטלה, שעומד היום על כ-44.7%, עליה של כ-14% במועסקים ועליה קלה בשכר היומי הממוצע. 14 אלף הפועלים העזתים שנכנסים לעבוד בישראלים משתכרים מדי חודש ב-7,000 שקלים לכל הפחות, פי 6 מהשכר החודשי הממוצע בעזה. 

גורמים ישראליים: חמאס הזהיר את הג'יהאד שלא להיכנס למערכה

גורמי ביטחון ישראלים הבהירו היום כי חמאס הזהיר את הג'יהאד האסלאמי שלא להיכנס לעימות עם ישראל בימים שלפני מבצע "עלות השחר". בתוך כך, חמאס הבהיר לארגון שלא יתערב במידה ויפרוץ סבב לחימה עם ישראל. 

גורם ביטחוני בכיר מעריך כי הבחירה של חמאס שלא להצטרף ללחימה נבעה בעקבתו המדיניות האזרחית מול האוכלוסייה בעזה והבהיר: ככל שחמאס ויתר ארגוני הטרור ברצועה ינסו להפר את השקט - המדיניות הישראלית תשתנה בהתאם.

6 תקיפות ב-170 שניות | האזינו לפרק ב"עוד יום"

בימים הקרובים יגבשו בפיקוד הדרום ובמתאם פעולות הממשלה בשטחים הערכת מצב שתוגש לשר הביטחון בני גנץ באשר למדיניות החדשה, כדי לבחון האם להמשיכה על רקע המשך בחינת הפסקת האש. 

כמו כן, במערכת הביטחון הבהירו כי סוגיית שחרור האסירים, בהם בכיר הג'יהאד בשומרון באסם אל סעדי שנעצר טרם המבצע, לא עלתה על השולחן כתנאי להפסקת האש, אך לישראל אין התנגדות שנציגי או"ם יבקרו אותו ואת אסיר הארגון שובת הרעב. 

בישראל משוכנעים שהמכות שהגי'האד האיסלמי חטף במבצע האחרון יגרמו לו לשקול בעתיד אם לפתוח לבדו במערכה מול ישראל. הוא סובל מביקורת ציבורית קשה, חש חדירות מודיעינית וגרם לפגיעה בחפים מפשע ולכן עומד בפני ביקורת קשה מבית. 

בנוסף ההערכה היא כי הג'יהאד האסלאמי מנסה למזער נזקים בעקבות המבצע מול הציבור העזתי בדמות מענקים בגובה מאות דולרים למשפחות עזתיות שנפגעו, בהן גם משפחות שנפגעו מאש הארגון. בימי המבצע נהרגו גם ארבעה פעילי חמאס, כולם מירי רקטות של הג'יהאד.