צמרת שב"ס
צילום:, פלאש 90

"בר לב לא רצה להקים ועדת בדיקה": נציבת שב"ס חושפת "פרט שלא יודעים" בעדותה

בעדות בפני ועדת הבדיקה לבריחת המחבלים מכלא גלבוע אמרה רב גונדר קטי פרי: אחרי 48 שעות השר התחרט. יש לי השערה מדוע, מפאת כבודו לא אגיד
משה שטיינמץ
14 באוגוסט 2022
16:15
עודכן ב 18:34

נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי אמרה היום (ראשון) בעדותה בפני ועדת הבדיקה לבריחת המחבלים מכלא גלבוע, כי השר לביטחון הפנים עמר בר לב לא רצה בתחילה להקים ועדת בדיקה לחקירת האירוע. לדברי הנציבה, "השר לא חשב שצריכה להיות ועדה. אחרי 48 שעות קרה משהו, לא יודעת מה". כשנשאלה למה בר לב שינה את דעתו, ענתה פרי: "יש לי השערות. כבודו של השר במקומו, לא אגיד אותן".

פרי אמרה היום בעדותה כי תספר "פרט שלא יודעים". לדבריה, ביום האירוע השר בר לב הגיע לבית הכלא גלבוע: "עשינו סיור ונכנסנו לחדר, לדבר בשש עיניים - אני השר ואדם נוסף. השר אמר לי 'הנציבה אני לא מתכוון לחקור את הבריחה, את תחקרי אותה. וכך היה והוא הלך".

בשבוע שעבר הורתה פרי להוציא לחופשה כפויה לאלתר את מפקד בית סוהר גלבוע פרדי בן שטרית, בעקבות הודעתו שהוא לא מוכן לקבל את מרות מפקדו, אריק יעקב, מפקד מחוז צפון. להחלטת פרי קדם מכתב ששלח בן שטרית לנציבה, ובו הוא דרש להדיח את מפקד מחוז הצפון, לאחר שהאחרון טען שבוע קודם לכן בוועדת הבדיקה לבריחת המחבלים שאנשי הכלא זייפו נתונים.

עורכי דינו של בן שטרית, עודד סבוראי וסיון האוזמן, מסרו כי הוא "יוצא לחופשה כפויה בראש זקוף". לדבריהם, זו "תולדה של בחירתו לנתק מגע עם מפקד המחוז, לאחר שזה העליל על פקודיו של בן שטרית כאילו שהם זייפו מסמכים כדי להונות את המחוז. מדכא להבין שנציבת שב"ס בחרה להוציא לחופשה את מפקד בית הסוהר, שמגבה את פקודיו, במקום את מפקד המחוז, שמעליל עליהם, ושכך היא פעלה, ללא מתן זכות לשימוע כמתחייב".

עוד אמרו עורכי הדין: "החלטת הנציבה מקרינה על הנציבה ומאשרת את שהכול כבר יודעים אודות ערכי הפיקוד שלה. מעניין להיווכח שזה הצעד בו נקטה הנציבה, זמן קצר לאחר שיו"ר ועדת הבדיקה הטיח בסגן הנציבה שהכשלים שהתגלו בכלא גלבוע משותפים לכל שב״ס ושהמצב בכלא גלבוע היה טוב יותר מאשר בבתי כלא אחרים".