-

האשמות הדדיות והדחות: מי נגד מי בצמרת שב"ס?

אירוע בריחת האסירים בכלא גלבוע הוביל לקרב סכינים בצמרת הארגון. צמרת שב"ס לא רק מטילה אחריות זה על זה, אלא גם מסוכסכת ומפולגת - מה שללא ספק פוגע בעבודה ובארגון | פרשנות
משה שטיינמץ
14 באוגוסט 2022
18:24

נציבת שירות בתי הסוהר (שב"ס) קטי פרי עלתה היום (ראשון) להעיד בפני הוועדה שבודקת את בריחת האסירים מכלא גלבוע. בשבועיים האחרונים העידו שלושת בכירי הארגון האחרים שקיבלו מכתב אזהרה מהוועדה - סגן הנציבה מוני ביטן, מפקד מחוז צפון אריק יעקב ומפקד הכלא פרדי בן שטרית.

אירוע הבריחה הוביל לקרב סכינים בצמרת הארגון. ארבעת המוזהרים מפילים בעדויותיהם את האשמה לבריחה אחד על השני וגם היחסים האישיים בין הרביעייה מתבררים כמורכבים מאוד. 

נתחיל מהסוף - מפקד הכלא טען שהאחריות לבריחה מוטלת על פקודיו, אנשי כלא גלבוע שביצעו כמה פעולות טקטיות שגויות שאפשרו את הבריחה. ומצד שני הפנה אצבע מאשימה גם למעלה - לנציבת שב"ס, שלדבריו, אם הייתה נוקטת פעולות מסוימות הבריחה הייתה נמנעת.

המפקד של בן שטרית, מפקד המחוז אריק יעקב, טען שבן שטרית הוא האחראי, שתחת פיקודו אפילו בוצעו זיופים שמנעו מהמחוז לגלות את הכשלים. ואז הגיע סגן הנציבה מוני ביטן, שטען שהאחריות היא אצל הדרגים תחתיו, בכלא - פרדי אחראי ובמחוז - אריק אחראי. הוא הוסיף גם ששב"ס כולו כשל, למשל בהכשרת הסוהרים, שהייתה "בינונית מינוס".

פרי אמרה היום כי לאור צבר הכשלים שהתגלו הרי שהאחריות ברמת בית הסוהר ברורה. בדרגים האחרים הוועדה תעשה מלאכתה ותבדוק את הדברים. הנציבה ומפקד הכלא לא מדברים מאז הבריחה לפני כמעט שנה. היא ניסתה גם לפטר אותו בעבר ולא הצליחה.

לפני שבוע, אחרי שמפקד המחוז האשים אותו ואת פקודיו, הודיע בן שטרית שלא ידבר יותר עם מפקדו. בתגובה, הנציבה הדיחה אותו מיידית מפיקוד על הכלא. צמרת שב"ס לא רק מטילה אחריות זה על זה, אלא גם מסוכסכת ומפולגת - מה שללא ספק פוגע בעבודה ובארגון.