ליאל קייזר

תופעת עזיבת מקום העבודה - עד כמה זה נכון?

"דור נעלם" ו"התפטרות גדולה": התרגלנו לשמוע מאז הקורונה סיפורים על האנשים שעזבו את עבודתם ומאז החליטו פשוט לא לחזור. אבל האם האנשים האלה באמת קיימים? אם תשאלו את משרד האוצר התשובה היא לא
ליאל קייזר
14 באוגוסט 2022
20:23
עודכן ב 13:07

מה קורה בשוק העבודה? התרגלנו כבר למונחים כמו "דור נעלם" ו"התפטרות גדולה" שמסתובבים כאן מאז הקורונה ומדברים על האנשים שבחרו או נאלצו לעזוב את מקומות העבודה שלהם סביב המגפה ומאז החליטו פשוט לא לחזור.


אבל האם האנשים האלה קיימים? אם תשאלו את משרד האוצר התשובה היא לא. בואו נסתכל על המספרים.

קודם כל שיעור התעסוקה כאן כמעט זהה לזה שהיה לפני הקורונה, אפילו טיפ טיפה יותר גבוה, ושיעור ההשתתפות בשוק העבודה עלה בחצי אחוז כשמשווים ללפני המגפה, אז לפחות על הנייר אין כאן הרבה יותר אנשים שמסתובבים בלי עבודה.

אבל השאלה האמיתית היא לא רק אם אנשים עובדים פחות אלא גם האם הם בחרו לעשות שינוי דרמטי בחיים שלהם בגלל המגפה, האם החליטו לעזוב את העבודה שלא עושה להם טוב, להמציא את עצמם מחדש ולעשות משהו אחר לגמרי? ושוב, המספרים לא ממש תומכים בתזה הזאת אצלנו כאן בישראל.

הגרף העליון מתאר את האנשים שהמשיכו להתעסק באותו תחום לפני ואחרי הקורונה, הגרף התחתון את אלה שעברו עיסוק - אנחנו רואים ששני הגרפים יציבים יחסית, זה לא שהקורונה תידלקה שינויי קריירה ומהפכות.

כשצוללים לתוך הנתונים רואים בכל זאת שינויים. יותר אנשים שעברו לעבוד בעבודות שהשכר בהן גבוה יותר, ופחות שעובדים בתעשייה ומסחר

כשצוללים לתוך הנתונים ומסתכלים במיקרו רואים בכל זאת שינויים, קטנים יחסית אבל שינויים, יותר אנשים שעברו לעבוד בעבודות שהשכר בהן גבוה יותר, בהייטק למשל ופחות אנשים שעובדים בתעשייה ובמסחר.

ולא רק שהשכר במקצועות האלה מלכתחילה גבוה יותר, המעסיקים גם העלו בו את השכר, הביקוש לעובדים והאינפלציה תדלקו העלאות שכר בכל המגזרים, אבל יש כאלה שהשכר עלה בהם יותר - בהייטק הוא קפץ ב-21% ביחס ל-2019, בענף המסחר הוא עלה ב-9% בלבד ובחינוך ב-8%.

אז מה אין כאן? התפטרות גדולה, מה כן יש? בחירה מושכלת של אנשים שיכולים לעשות את זה מבחינת הכישורים שלהם, לעבור לתחום שבו הם יעשו יותר כסף.

 

וכשיש בישראל יותר מ-152 אלף משרות פנויות כמעט 18 אלף מהן של מהנדסים, ויותר מ-12 אלף של עובדי מכירות - זה ברור שלפחות בזמן הקרוב מי שירצה למצוא עובדים ייצטרך להכניס את היד לכיס ולשלם להם יותר, וזה כבר עלול להתגלגל אלינו - מי שקונים את המוצרים שהם מוכרים.