-
צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90

פולין: העברנו הצעה לחדש באופן מיידי את המשלחות

בפולין טוענים: האבטחה צריכה להיות כמו למבקרים מכל מדינה אחרת, דרשנו להוסיף תכנים למשלחות בני נוער ולא להסיר. משרד החינוך: גם בשלושת החודשים הבאים לא יהיו מסעות
עמיחי שטיין
15 באוגוסט 2022
07:48

בפולין טוענים כי העבירו ביום שישי הצעה חדשה לישראל כדי לחדש באופן מיידי, "כבר בשבוע הבא", את המסעות למדינה במנגנון אבטחה ניסיוני - ולא קיבלו תגובה. כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב. לפי הודעת משרדי החינוך והחוץ אתמול, גם בשלושת החודשים הבאים לא יהיו מסעות.

לטענת פולין, הנושא המרכזי במחלוקת הוא נושא הביטחון: "אנחנו רוצים שהאבטחה של המשלחות הישראליות תהיה כמו של מדינות אחרות שבאות למחנות ההשמדה. בישראל רוצים להתייחס לפולין כאל מדינה מסוג אחר". עם זאת, הפולנים מבהירים שהם מוכנים לפשרות מסוימות.

בנוגע לתכני המסעות, בפולין אומרים כי דרשו להוסיף תכנים ולא להסיר. כמו לדוגמה, תוספת של מפגשים של בני נוער ישראלים עם בני נוער פולנים ועוד חשיפה להיסטוריה של פולין. לדבריהם, כמעט הושגו הסכמות.

בהודעת משרדי החינוך והחוץ אתמול נאמר כי הקפאת המסעות תימשך בגלל מבוי סתום במשא ומתן מול הממשלה הפולנית. נמסר כי משלחת של המשרדים ושל שב"כ יצאה לוורשה וקיימה במשך יומיים רצופים משא ומתן בסוגיות המרכזיות שעומדות על הפרק. "למרבה הצער, על אף המאמצים הרבים והאינטנסיביים של המשרדים להגיע עם נציגי ממשלת פולין להסכמות, הדבר לא צלח", נכתב בהודעה.