מנהרת חמאס

צה"ל הרס מנהרת טרור של חמאס שחצתה את הגבול עם ישראל

המנהרה, שנחפרה בעומק עשרות מטרים, לא עברה את המכשול החדש • היא זוהתה לפני כמה שבועות ואתמול היא הוצאה משימוש באמצעות הזרמה של חומרי איטום לתוכה • המנהרה הותקפה במהלך מבצע "שומר החומות" ובתקופה האחרונה זיהו בצה"ל ניסיונות של חמאס לשקם אותה ולעבוד בתוכה
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
15 באוגוסט 2022
11:58

אוגדת עזה סיכלה בימים האחרונים מנהרת טרור בעומק עשרות מטרים של ארגון חמאס שנחפרה מצפון רצועת וחצתה לשטח ישראל. כך הותר לפרסום היום (שני). מדובר צה"ל נמסר כי המנהרה, בעלת שתי הסתעפויות, חצתה את הגבול שבין ישראל לעזה אך לא עברה את המכשול החדש ונעצרה באזור שמול נחל עוז לעלומים. היא זוהתה לפני כמה שבועות ואתמול היא הוצאה משימוש באמצעות הזרמה של חומרי איטום לתוכה.

תיעוד מהמנהרה

המנהרה כבר הותקפה במהלך מבצע "שומר החומות" ובתקופה האחרונה זיהו בצה"ל ניסיונות של חמאס לשקם אותה ולעבוד בתוכה. נוכח זיהוי הנסיונות, הוחלט לפתוח בתחקור הנזק שנגרם לה ב"שומר חומות", ובמהלכו גילו הסתעפות נוספת שלא הייתה מוכרת. בסוף השבוע החלו בנטרולה ואתמול היא יצאה משימוש. במערכת הביטחון לא זיהו ניסיונות של חמאס לבצע פשיטה מהמנהרה, אבל היה חשוב לנטרל אותה כדי למנוע אפשרות כזאת בעתיד.

בעקבות האיום הממשי בירי נ"ט מצד הג'יהאד האסלאמי, הוחלט בצה"ל שלא להתחיל בנטרול המנהרה בזמן מבצע "עלות השחר" ולהימנע מהכנסת חיילים לאזור המכשול. לאחר סיום המבצע עבדו כוחות אוגדת עזה במקום מתוך הנחה שחמאס לא ינסה לסכל את השבתת המנהרה.

מפקד אוגדת עזה היוצא, תת אלוף נמרוד אלוני, אמר: "בתקופה האחרונה, זיהינו מאמצים לשיקום תוואי המנהור הישן, ולאחר ביצוע חקר איתרנו את המנהרה בעלת שתי ההסתעפויות. סיכולה מצטרף לשורת מצבעים גלויים וחשאים שפגעה בפרוייקט מנהרות הפשיטה של חמאס ונמשיך לרדוף אותם". מפקד פיקוד דרום, אלוף אליעזר טולדנו, רמז לכך בדבריו באירוע הפרידה מתת אלוף אלוני: "האוגדה בפיקודך פתחה יכולת ומיומנות למלחמה בטרור מתחת לקרקע". האלוף טולדנו הוסיף כי "לא הכול ידוע, לא הכול מסופר. אויבנו יודעים היטב מה היכולות שלנו".

דובר חמאס, פאוזי ברהום, הגיב לפרסום ואמר: "הטענות הישראליות על גילוי מנהרה נועדו לכסות על הפשעים של הכיבוש נגד תושבי עזה, ולשווק את ההישגים והניצחונות המדומים עבור החברה הישראלית ולצורכי בחירות". עוד אמר ברהום כי לפלגים בעזה יש את הזכות המלאה לפעול בכל הדרכים כדי לחזק ולפתח את יכולותיהן.