תושבי ישראל שניסו להצטרף לדאעש
צילום: דוברות שב"כ

שני ישראלים נאשמים שניסו להצטרף לדאעש באפריקה

תושבי אום אל פחם בני 21 רצו להיענות לקריאת ארגון הטרור להצטרף ללחימה בניגריה • הם יצרו קשר עם תושב ניז'ר וביררו על דרכי ההגעה ובנוסף עם מכר של אחד מהם שפעל עבור ארגון טרור ביבשת • הם נעצרו בחודש שעבר על ידי שב"כ
חן ביאר ואיתי בלומנטל
15 באוגוסט 2022
15:27

כתב אישום הוגש היום (שני) נגד מוחמד אגבאריה ועבד אלמהדי, בני 21 מאום אל פחם, שרצו להצטרף לארגון דאעש באפריקה. הם נעצרו בחודש שעבר על ידי שב"כ אחרי שהיה במעקב ובפיקוח הדוק, בעקבות היותם מזוהים עם אידאולוגיה ג'יהאדית קיצונית. 

על פי כתב האישום, בתקופה האחרונה פרסם דאעש פרסומים שונים המוקדשים להתפשטות הארגון באפריקה, וקרא להגירה של לוחמים לאזור בורנו שבצפון-מזרח ניגריה. השניים קשרו קשר בתחילת השנה כדי לצאת לאזור במטרה להצטרף לשורות ארגון הטרור. הם חיפשו איש קשר שיוכל לסייע להם להגיע למקום. 

אחד מהם יצר קשר בפייסבוק, עם אנשים שונים המתגוררים באפריקה סמוך למחוז בורנו. בשיחות הוא שאל תושב ניז'ר שבאפריקה על דרכי ההגעה למחוז. זאת תוך שהציג עצמו כסוחר רהיטים מפלסטין, זאת על מנת שלא לעורר את חשדו. 

שובו של דאעש? | האזינו לעוד יום

בהמשך, נפגשו הנאשמים מספר פעמים עם מכרו של אחד הנאשמים אשר לחם בעבר במסגרת ארגון טרור באפריקה, כדי שישתף אותם מניסיונו בדבר דרכי ההגעה האפשריות לאפריקה ואורחות החיים שם, במסגרת פעילות בארגון טרור. הנאשמים החלו בתהליך חידוש הדרכון שלהם, אך נעצרו בחודש שעבר לפני שאד מהם הספיק לסיים את התהליך. 

השניים נחקרו על ידי שב"כ ושם נחשפה תוכניתם לצאת לאפריקה להטרף לשורות ארגון הטרור. עוד עלה כי כחלק מההכנות ליציאתם ללחימה בשורות הארגון, צרכו השניים תכנים קיצוניים של דאעש. בין היתר, תכנים של אמצעי לחימה ותמונות של הרוגים בלחימה ועריפת ראשים, ואף עלה כי קיימו אימונים גופניים ומטווחי ירי כחלק מהכשרתם והכנתם ללחימה בשורות ארגון הטרור.