תלמידי תיכון
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ארגון המורים יכריע: הלימודים בתיכונים לא ייפתחו

פרסום ראשון: האוצר לא נענה לרשימת הדרישות של רן ארז והוא צפוי להכריז על שביתה ב-1 בספטמבר • הערב שוחחו ארז ובר נתן כדי לדון בנושא • בכיר בארגון המורים: כל הקיץ רדפנו אחרי האוצר ולא קבלנו תשובות אם כך ישאר המצב הם יקבלו מלחמה
לירן כוג'הינוף
15 באוגוסט 2022
20:07

פרסום ראשון: ארגון המורים צפוי להכריע מחר (שלישי) כי הלימודים בבתי הספר התיכונים לא ייפתחו כסדרם ב-1 בספטמבר. זאת לאחר שבחודש האחרון התנהל משא ומתן בין משרדי האוצר והחינוך לארגון המורים, אך עד לרגע זה משרד האוצר לא נענה לדרישות של יו"ר ארגון המורים רן ארז. בכיר בארגון המורים לכאן חדשות: "כל הקיץ רדפנו אחרי האוצר ולא קבלנו תשובות ואם כך ישאר המצב הם יקבלו מלחמה". 


הערב שוחח ארז עם הממונה על השכר באוצר, אך מצד האוצר טרם נענו לדרישות ארגון המורים. בין הדרישות של המורים: שינוי ברפורמה בבחינות הבגרות, אישור ליום חופש נוסף למורה פרט ליום שישי, במסגרת המעבר לחמישה ימי לימוד, 5 שעות שהייה מהבית למורה במסגרת המעבר לחמישה ימי לימוד ומשא ומתן על השכר – עליו הם מוכנים להמתין לאחר חתימת הסכם עם הסתדרות המורים. 

בחודש שעבר פרסם משרד החינוך נתונים על המחסור במורים וחושף כי במערכת כולה חסרים כמעט 6,000 מורים וגננות ערב פתיחת שנת הלימודים. בין המקצועות החסרים - כ-1,500 מחנכים ומחנכות בכל השכבות. זאת בזמן שהמשא ומתן בין הסתדרות המורים ומשרד האוצר לא מתקדם והפער בין הצדדים עדיין גדולים. 

בתוך כך, לפי לוח השכר השנתי במערכת החינוך, עולה כי בשנת הלימודים תשפ"א גדל בכ-60% מספר עובדי ההוראה הצעירים שעזבו את המערכת, בקרב מורים שלימדו בין שנתיים לחמש שנים, לעומת מספר המורים הוותיקים שעזבו שנותר יציב. נתונים שמציג הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, מחזקים את גישת האוצר להעלות את שכר המורים המתחילים. על פי הדוח עיקר המורים שעוזבים הם ממחוז תל אביב בשל האופציות הגדלות יותר שיש לצעירים בעבודה אחרת.

בריאיון לשאול אמסטרדמסקי אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד שבקצב הנוכחי, כדאי להורים להכין תוכניות חלופיות לפתיחת השנה. "אנחנו דרשנו שכר התחלתי של 10,500 ואני חושבת שזה שכר שיגרום לאנשים לרצות להיכנס למערכת", טענה בן דוד והסתייגה מההפרדה של האוצר בין מורה ותיק לצעיר. "אנחנו רואים היום אנשים שנוטשים את המערכת אחרי 10 שנים, 15 שנה ואפילו 25 שנה".