-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מה יקרה לזוגות הצעירים שלקחו משכנתאות ענק?

למרות הצטננות השוק, הצפי שהריבית תמשיך לעלות, והזוגות הצעירים שקנו דירה צפויים לשלם הרבה יותר. הצעירים שקנו דירה ראשונה במרכז חייבים יותר כסף, השאלה היא רק למי
ליאל קייזר ושאול אמסטרדמסקי
15 באוגוסט 2022
22:58

מחירי הדירות קפצו במאי-יוני ב-2% - ובסך הכול מאז מאי-יוני בשנה שעברה ב-17.8% - הקפיצה השנתית הגבוהה ביותר זה עשור. המספרים ההיסטריים האלה מגיעים למרות נתונים שהצביעו על הצטננות של השוק.

ברבעון השני של השנה נמכרו כאן פחות דירות חדשות לעומת הראשון - 14% פחות. היקף המשכנתאות שנלקחו ביולי ירד ב-15%, ועכשיו השאלה היא למה זה קרה ובעיקר - לאן אנחנו הולכים מכאן?

בשביל לנסות להבין, בואו נסתכל רגע על מה שקרה לרכישת הדירות על ידי זוגות צעירים באזור המרכז: ביוני נרשמה באופן כללי, בכל הארץ, ירידה של 12% במספר האנשים שקנו דירה ראשונה ביחס ליוני בשנה שעברה. במרכז, הרכישות של דירה ראשונה נמצאות בירידה כבר ארבעה חודשים ברציפות, מאז מרץ, וביוני הייתה שם ירידה של 25% - רבע, ביחס לשנה שעברה.


באוצר בדקו מה המצב הכלכלי של האנשים שבכל זאת קנו שם דירה ראשונה וגילו שהשכר הממוצע שלהם היה בערך 20 אלף שקלים ברוטו בחודש. השכר הזה נמוך ב-12% מהשכר של מי שקנו דירה ראשונה במרכז לפני הקורונה ב-2019, וזה בלי שלוקחים בחשבון את ההתייקרויות ששוחקות את השכר.

כשמסתכלים על המחיר של הדירות שהם קנו, אפשר לנחש שהמגמה בדיוק הפוכה - הדירות שזוגות צעירים קנו במרכז ביוני היו יקרות ביותר משליש מהדירות שזוגות צעירים קנו באותו אזור ב-2019. מה זה אומר? שהצעירים שקנו דירה ראשונה במרכז חייבים יותר כסף, השאלה היא רק למי. 

אם הם לקחו משכנתה גדולה יותר כדי להצליח לקנות דירה, הם יהיו מושפעים יותר מכל עלייה של הריבית. 

"לאותת בפטישים כבדים": בנק ישראל עשוי להעלות את הריבית בשיעור משמעותי 

הריבית שבנק ישראל העלה שלוש פעמים משפיעה לאט ומשפיעה מעט. על חלקים גדולים מהאינפלציה היא לא משפיעה בכלל. כל מה שקשור לאנרגיה, לסחורות ודברים שמגיעים מהעולם אין השפעה בכלל. היא משפיעה בעיקר על שוק הדיור, אבל הדבר הזה לוקח זמן.


בינתיים לא רואים את ההשפעה, מה שמסבך מאוד את בנק ישראל, וסביר להניח שבשבוע הבא הבנק יעלה את הריבית בשיעור משמעותי, בשביל לאותת לשוק "ניתן פטישים כבדים". 

אם הייתה פה ממשלה מתפקדת אינפלציה של 5.2% הייתה אזור החיוג שיו"ר ההסתדרות יוצא מהמשרד שלו, ועולה לירושלים לדרוש תוספות יוקר. הבעיה - אין פה ממשלה מתפקדת.

אין ספק שאם זה יימשך ככה זה יתגלגל לשם כי שכר שנשחק ביותר מ-5% בשנה זה לא אירוע פשוט. אבל בינינו? הממשלה לא הייתה יכולה לעשות הרבה. בנק ישראל כנראה יעלה את הריבית מה שמאוד יקשה על מי שרוצה לקנות דירה ובסופו של דבר גם יתגלגל לשכירות.