-

כוחות צה"ל מול הכוח השיעי המתבסס ברמת הגולן

אחַרי שנים שאזרחים סורים בגבול רמת הגולן נהנו מִסיוע ישראלי לנפגעי מלחמת האזרחים במדינה, בחודשים האחרונים חל שינוי ביחס שישראל מקבלת מאותם אזרחים. מאחורי השינוי הזה עומדות איראן וחיזבאללה שהקימו כוח קיצוני באזור – ומאלצות את צה"ל לשנות גישה: במקום סיוע אזרחי, השמדת עמדות צבאיות
רובי המרשלג
15 באוגוסט 2022
22:23
עודכן ב 17:07

בעבורנו זו הזדמנות נדירה לחצות את גדר הגבול עם סוריה, אבל לחיילי גדוד 77 של חטיבה 7 זו הפכה בעת האחרונה שגרה. הם אפילו זכו על כך בפרס של אלוף פיקוד צפון. פגשנו אותם בקצה המזרחי של עמק הבכא בצפון הגולן. היכן שהתחוללו הקרבות המפורסמים במלחמת יום כיפור.

צפו בכתבה של רובי המרשלג

ביום שישי האחרון, כך על פי דיווחים בסוריה, תקף אחד הטנקים של הגדוד עמדה של צבא סוריה ששימשה את חיזבאללה ליד הגבול. בחודשים האחרונים הגביר צה"ל את נוכחותו מעבר לגדר במובלעות ישראליות בתוך קו הפסקת האש עם הסורים. המטרה: למנוע מצבא אסד להקים עמדות ולהתבסס בקרבת הגבול במקומות שמהווים הפרה של הסכמי הפסקת האש.

חבית שניצבת באמצע השטח מסמנת למעשה את קו הפסקת האש של האו"ם. היא נמצאת כאן מאז שנת 1974. מאז הרבה מאוד השתנה כאן. דרום סוריה הפכה למעשה למגנט להרבה מאוד כוחות רעים. ובצה"ל בשנים האחרונות פועלים במסגרת המערכה שבין המלחמות כדי לדחוק את כל הגורמים העוינים כמה שיותר רחוק. נכון לעכשיו, זה מצליח לא רע. כל הגורמים העוינים לא ממש מצליחים לממש את התוכניות שלהם ולהוציא פיגועים נגד צה"ל.