.
צילום: אי-פי

שנה לשלטון הטליבאן: איך אפגניסטאן השתנתה?

חמיד בהאראם, עיתונאי תושב קאבול, סיפר בריאיון מיוחד ליואב זהבי על השינויים ביחס לנשים ובצווים המגבילים את חיי היום-יום, אבל גם ציין שתחושת הביטחון עלתה | צפו
העולם היום עם יואב זהבי
15 באוגוסט 2022
22:50
עודכן ב 07:28

זה קרה היום לפני שנה. לוחמי טליבאן נכנסו לבירת אפגניסטאן, קאבול, ובכך באו אל קיצם שני עשורים של שלטון דמוקרטי, שהחל עם הפלישה האמריקנית בתחילת המיליונים. חמיד בהאראם, עיתונאי תושב קאבול, סיפר היום (שני) בריאיון מיוחד ליואב זהבי בתוכנית העולם היום בכאן 11 על השינויים שחלו בשנה האחרונה במדינה.

בהאראם סיפר כי "מדכאים את הנשים - מתייחסים אליהן כמי שצריכות להישאר בבית". עוד אמר כי "המשבר ההומניטרי החריף, כמעט 30 מיליון בני אדם בתת תזונה". לדבריי העיתונאי האפגני, יש גם יתרונות לשלטון הטאליבן - רמת הביטחון עלתה.

על ההתחלה סיפר חמיד כי "בחודשים הראשונים הם ניסו להראות שעכשיו הם מתונים, שהם השתנו, אבל במהלך החודשים האחרונים הם הראו שזה בכלל לא כך". על פי העיתונאי האפגני הטליבאן השליטו את מרותם על זכויות נשים, הפרו זכויות אדם והוציאו צווים שמגבילים את חיי היום-יום.

על שוק העבודה סיפר כי "רוב האפגנים שעבדו בעבר תחת השלטון הקודם איבדו את עבודתם. הם חסרי אונים עכשיו כי הטליבאן רואה בם חלק מהשלטון הקודם והוא לא בוטח בהם". הנשים, נראה, סובלות הכי הרבה. "נאסר על בנות ללכת לבית ספר, הן לא מקבלות חינוך. עכשיו, אם הן רוצות לצאת החוצה, הן זקוקות לליווי של אפוטרופוס".

העיתונאי האפגני ציין שרמת הביטחון עלתה בהשוואה ל-20 השנים האחרונות: "אין רציחות, אין שפיכות דמים. העובדה שאני מדבר איתכם מראה שבתור אזרח יש לי זכות לדבר, להביע דעה".