סמ"ר נתן פיטוסי
צילום: דו"צ

"רק חיכה להתגייס": הלוחם נתן פיטוסי הובא למנוחות

קרוב משפחה של הלוחם: אין כעס על החייל שירה • בתחקיר ראשוני עלה כי עזב את העמדה בה היה, שב אליה וחברו ירה בו שני כדורים בשוגג • מפקד פיקוד מרכז: "אירוע שלא היה אמור להתרחש"
סיון סיסאי
16 באוגוסט 2022
09:04
עודכן ב 19:15

שידור ישיר כאן 11

מאות בני אדם ליוו הערב (שלישי) את הלוחם סמ"ר נתן פיטוסי בדרכו האחרונה. יוסף, אביו ספד. מפקד הגדוד אמר: "היית לוחם חדור מוטיבציה, רצון וגאווה. אדם עם לב זהב ומלא אמונה אשר ליוותה אותך. הפכתם לחלק מנחשון וחטיבת כפיר, ואנחנו נהיה שם תמיד. אני מצדיע לך בדרכך האחרונה".

חבריו של סמ"ר נתן פיטוסי מנתניה, שנורה הלילה למוות בשוגג סמוך לטול כרם, מתקשים להיפרד מחבריו. "נתן ואני עלינו יחד לארץ, למדנו באותו בית הספר, באותה הכיתה", אמר אהרון בן-יעיש לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב. "עלינו מצרפת ב-2015 ורצינו לעשות צבא. נתן מזמן ידע שהוא רוצה להתגייס, רק חיכה".

האזינו לריאיון עם אהרון בן יעיש בכאן רשת ב

"זה תופס אותי בלב", סיפר. "הוא היה צדיק, עם לב מטורף. אהב את כולם, עם לב טוב". בן-יעיש סיפר כי נפגש עם פיטוסי בפעם האחרונה בשבוע שעבר. "שאלתי אותו איך בצבא, כי אנחנו לא משרתים ביחד. אמר לי שהוא ממש אוהב את התפקיד שלו, הוא מאוד שמח לשרת שם. אני עדיין לא מאמין שהחבר הכי טוב שלי נהרג".

אטל וסלומה, אחיותיו בנות ה-27 של נתן אמרו: ״נתן היה צדיק נסתר, הוא חיזק אותנו באמונה. הוא חייך לכולם, גם לאנשים ברחוב. גרנו בפריז ועלינו לפני שמונה שנים כי אנחנו ציונים, כולנו התגייסנו לצבא. לפני שקצין הנפגעים דפק בדלת ב-12 בלילה, כבר ידענו שההודעה הזאת הולכת להגיע. תמיד אומרים שהכי טובים הולכים ראשונים, ולא סתם אלוהים לקח אותו. אין מישהו שלא הכיר אותו. אנחנו מבקשות מכל עם ישראל להתפלל".

אהרון אורגד, חבר מועצת העיר נתניה שספד לו, אמר מוקדם יותר כי משפחתו של פיטוסי עלתה לארץ מצרפת לפני שמונה שנים וכי פיטוסי היה בוגר התיכון הדתי "שפירא תמר אריאל". "איזו טרגדיה, עצוב וכואב, אבידה גדולה", אמר אורגד. "כל עם ישראל מחבק אתכם בשעה הקשה הזאת".

מאיר פיטוסי, קרוב משפחה של נתן פיטוסי: "למשפחה אין כעס על החייל היורה, לא רק שלא כועסים אליו, הם אפילו מרחמים עליו ואין לי ספק שהם ירצו להיפגש איתו".

"איזה קסם של בחור, כולו לב, פצצת אנרגיה של טוב, חברותיות ואינסוף קסם אישי", ספד לו חברו רפאל ביטן-נתיב. "חרף התמודדויות הקהילה הצרפתית עם אתגרי העלייה, מצב הנוער וההשתלבות במרקם הישראלי, נתן הצליח לפלס לעצמו תמיד את הדרך, בחיוך צנוע וכובש ובהתמדה ורצון להצליח".

ראש הממשלה יאיר לפיד אמר כי "הלב נשבר על מותו של לוחם חטיבת כפיר, סמ״ר נתן פיטוסי שנהרג הלילה בטול כרם. שולח בשם ממשלת ישראל ואזרחי ישראל ניחומים חמים למשפחתו וחבריו ומחזק אתכם בשעות הקשות. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון בני גנץ אמר כי הוא ״מבקש להביע צער עמוק על מותו של סמ״ר נתן פיטוסי ז״ל. ליבי עם משפחתו היקרה. כולנו מחבקים אותם הבוקר. צה"ל מחויב לתחקר ולהפיק לקחים, כדי שמקרים כאלו לא יחזרו. כך יהיה".

מוקדם יותר פורסם כי החייל שירה בו טען כי חברו לעמדה הלך להתפלל וכשחזר כעבור דקות חשב שמדובר במחבל - ולכן ירה לכיוונו. מפקד פיקוד מרכז ביקר במקום האירוע הלילה. הבוקר יקיים הרמטכ"ל רב אלוף כוכבי תחקיר במקום התקרית. תחילה סברו אנשי היחידה כי מדובר בפיגוע והזעיקו כוחות רבים ובהם אנשי שב"כ. אולם משהובהר כי מדובר בירי בשוגג פוזרו הכוחות.

מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס אמר כי האירוע הוא "אירוע קשה ומצער מאוד שלא היה אמור להתרחש". האלוף פוקס ומפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל אבי בלוט סיימו תחקיר ראשון של האירוע. הבוקר יקיים הרמטכ"ל רב אלוף כוכבי תחקיר במקום התקרית.

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל בכאן רשת ב

מוקדם יותר הבוקר אמר דובר צה"ל תא"ל רן כוכב בריאיון לדב גיל הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי לפי התחקירים הראשוניים שבוצעו הלילה בוצע נוהל מעצר חשוד. "כתוצאה מאי הבנה וטעות בזיהוי ושגגה, התבצע ירי, בהתחלה כפי הנראה באוויר לאחר נוהל מעצר חשוד ואחר כך לעבר אחד הלוחמים שנפצע ומת מאוחר יותר בלילה בבית החולים מפצעיו".

האירוע הקשה התרחש שבעה חודשים לאחר האסון בקומנדו בו נהרגו רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון, בעקבות טעות בזיהוי בשטח האש בבסיס נבי מוסא שבבקעת הירדן. הרמטכ"ל אביב כוכבי שקיבל את ממצאי התחקיר שביצעה ועדת הבדיקה, החליט להשאיר את מפקד יחידת אגוז בתפקידו ולעכב את קידומו בשנתיים. בנוסף הורה הרמטכ"ל על הדחה של שורת קצינים ביחידה, בהם סגן מפקד היחידה ומפקד הצוות שביצע את הירי והרג בשוגג את הקצינים.

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי בלומנטל וסיון סיסאי