סופרמרקט
צילום: ניתאי שוחט, פלאש 90

שיא עליות המחירים אולי לפנינו - וראש הממשלה עדיין שותק

עלייה של 5.2% במדד המחירים היא סימן לאינפלציה דוהרת. כשאין ממשלה מתפקדת הכלי היחיד שנותר הוא העלאת הריבית. צעד כזה עלול לגרום לעליית מחירי השכירות והדירות בחודשים הקרובים, עד שהוא יתחיל להשפיע על הכלכלה. אבל למרות שהחודשים הקרובים יהיו קשים, הפולטיקיאים עדיין לא מתעסקים במה שחשוב לאזרחים
שאול אמסטרדמסקי
16 באוגוסט 2022
22:33

חברים, האינפלציה שלכם חזרה. בואו נדבר על זה שנייה, הנתון שהתפרסם אתמול (שני), מדד המחירים לצרכן לחודש יולי, הראה שבשנה האחרונה המחירים בישראל עלו בקצב מטורף של 5.2%. כן, אני יודע, יש מדינות בעולם שבהן יש הרבה יותר אינפלציה ועדיין זה ממש הרבה. מבחינה כלכלית זה סוג של מלחמה ברמה של טילים על תל אביב.

אינפלציה של יותר מ-5% בשנה שוחקת את הכסף ששוכב לכם בעו"ש (עובר ושב), אם יש כזה, ב-5% בשנה. היא שוחקת את השכר שלכם ב-5% בשנה. זה כל כך גבוה שיו"ר ההסתדרות ממש מחכה כבר להתניע ולנסוע לירושלים לדפוק על השולחן ולבקש תוספת יוקר. זו אינפלציה גבוהה מאוד.

מה עושים עם כל האינפלציה הזאת? העניין הוא שאנחנו קצת עם היד קשורה מאחורי הגב. אין לנו ממשלה מתפקדת. גם אם הייתה היא לא הייתה יכולה לעשות המון. אבל לפחות איזה חבילות סיוע לאנשים עם שכר מאוד נמוך שבאמת נמצאים במצוקה אמיתית. אבל אפילו את זה אין. כל מה שיש לנו זה את בנק ישראל ולו יש בעיקר כלי אחד בארגז הכלים – וזה הריבית. 

מבחינה כלכלית זה סוג של מלחמה ברמה של טילים על תל אביב

כל מה שהוא יכול לעשות זה להעלות את הריבית ולחכות ולקוות שזה ידכא את האינפלציה. יש עם זה פשוט כמה בעיות דבר ראשון, יש חלקים באינפלציה שהריבית פשוט לא משפיעה עליהם. המלחמה באוקראינה, הנפט, מחירי הסחורות – לא רלוונטי בכלל. דבר שני, הריבית עובדת אבל לאט. מה שאומר שיכול להיות, ששיא האינפלציה עוד לפנינו. 

חוץ מכל אלה הריבית משפיעה גם על שוק הדירות – ולא בכיוון שבנק ישראל היה רוצה. אם יש מישהו שקנה דירה להשקעה ויש לו משכנתה, ברגע שהריבית עולה המשכנתה שלו מתייקרת מה הם עושים? מגלגלים את זה לשכירות ולכן היא עולה. 

דבר שני, גם בשוק הדירות עצמו, אנשים שרוצים לקנות דירה אומרים לעצמם: רגע אם אני לא אקנה עכשיו ולא אקח משכנתה עכשיו – עוד שלושה חודשים הריבית תהיה יותר גבוהה ואני אשלם יותר כסף. אז הם קונים עכשיו. זה לבד מעלה את מחירי הדירות. בקיצור, חתיכת עסק מסובך. 

אנחנו צריכים מישהו שינחם אותנו שיגיד לנו כמה מילים מרגיעות, על זה שיהיה בסדר. שזה יהיה קצת קשה בהתחלה אבל נעבור את זה יחד. מישהו שיכתוב איזה טור יפה עם הכותרת "אחיי לאינפלציה" מישהו כמו... יאיר לפיד, ראש הממשלה. העניין הוא שהוא לא אמר אפילו מילה אחת בעניין הזה ביממה האחרונה. מסתבר שזה הרבה יותר קל להיות כותב טורים. קצת יותר מסובך להיות ראש הממשלה. 

זה מה שהכי מדהים אותי בכל הסיפור הזה עד כמה גדול הניתוק בין מה שבאמת מטריד ומשפיע על החיים עצמם של הישראלים, לבין מה שהפוליטיקאים שלנו מתעסקים בהם.