זירת הירי

הטרגדיה בכפיר: פרטים חדשים מתקרית הירי בטול כרם

הלוחם שירה בשוגג בסמ"ר נתן פיטוסי טוען שלא נרדם בעמדה. מתחקור שנעשה לו עולה שהוא ירה מהמותן • החייל היורה צפוי לשחזר את התקרית הלילה, סנגוריו ביקשו: הפסיקו את החקירה, הוא במצוקה נפשית ורגשית
איתי בלומנטל
17 באוגוסט 2022
17:44
עודכן ב 20:41

הטרגדיה בכפיר: פרטים חדשים מתקרית שבה נורה בשוגג למוות סמ"ר נתן פיטוסי פורסמו היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. החייל היורה טען בתחקור שנעשה לו שלא זיהה את חברו, שיצא להתפלל כרבע שעה לפני הירי, בגלל החושך. לדבריו הוא זיהה דמות חשודה, ביצע נוהל מעצר חשוד מלא. עוד הוא טוען שלא נרדם בעמדה.


מהתחקור מתברר שהחייל ירה מהמותן (ולא דרך הכוונת). לדבריו, לאחר שירה שני כדורים באוויר פיטוסי החל לרוץ לכיוונו. הוא ככל הנראה לא הבין שהנוהל הופנה כלפיו. לאחר שנורה, הוא עוד הספיק להגיד "זה אני" והתמוטט. זאת הייתה השמירה השנייה של צמד לוחמי כפיר בעמדה, שעלו לקו כיממה קודם לכן. 

חוקרי מצ"ח צפויים להגיע הלילה עם הלוחם לעמדת השמירה סמוך לקו התפר, באזור לטולכם, כדי לבצע שחזור של התקרית. אתמול החייל סירב לשתף פעולה עם החוקרים, ולא הסכים לצאת לשחזר את התקרית בשטח כי חש מותש ובמצוקה רגשית ונפשית. 

עורכי דינו של הלוחם מחטיבת כפיר פנו למצ"ח ולמפקד החטיבה בדרישה שחקירתו תפסק לאלתר. לטענת עורכי דינו, הסנגורית הצבאית הראשית, אלוף משנה אופירה אלקבץ, ועורך הדין ז'ק חן, מאז המקרה נחקר החייל במשך שעות ארוכות והוא נתון במצוקה נפשית ורגשית. הלוחם עדיין דבק בגרסתו כי ירה בהתאם לנהלים והפקודות.

פיטוסי מת ביום שני, מירי של חברו, סמוך לטול כרם באזור החטיבה המרחבית מנשה. מתחקיר ראשוני עלה כי באירוע שהתרחש במרחב קו התפר בשעה 22:30, עזב הלוחם את העמדה בו היה, שב אליה וחברו ירה בו שני כדורים בשוגג. הוא פונה לבית חולים ומת מפצעיו. החייל שירה בו טען כי חברו לעמדה הלך להתפלל וכשחזר כעבור דקות חשב שמדובר במחבל - ולכן ירה לכיוונו.

דובר צה"ל תא"ל רן כוכב אמר אמש בריאיון לדב גיל הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי לפי התחקירים הראשוניים אכן בוצע נוהל מעצר חשוד. "כתוצאה מאי הבנה וטעות בזיהוי ושגגה, התבצע ירי, בהתחלה כפי הנראה באוויר לאחר נוהל מעצר חשוד ואחר כך לעבר אחד הלוחמים שנפצע ומת מאוחר יותר בלילה בבית החולים מפצעיו".

בהכנת הידיעה השתתפו רועי שרון וכרמלה מנשה