ח"כ משה גפני, יצחק גולדקנופף
צילום: אוליבייה פיטוסי, יונתן זינדל, פלאש 90

האיום של אגודת ישראל על משה גפני

שותפיו של מזכ"ל דגל התורה מאיימים: נרוץ לבחירות עם הפלג הירושלמי • האיום מגיע בעקבות דרישה של גפני לקבל את המקום הראשון ורוב ברשימה לכנסת • סמוטריץ' מאיץ את המגעים עם מפלגת נעם
זאב קם
18 באוגוסט 2022
08:19
עודכן ב 14:07

באגודת ישראל החסידית שלחו איום ליו"ר יהדות התורה משה גפני: נרוץ עם פלגים חרדיים אחרים - כך פורסם הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. בתגובה לאיום הריצה המפוצלת בתוך יהדות התורה – שמגיע מכיוונו של גפני והפלג הליטאי של דגל התורה – בפלג החסידי של אגודת ישראל לא מתקפלים בפני הדרישות של גפני ומגיבים באיום משלהם.

לדברי בכירים באגודת ישראל, אם גפני ימשיך להתנות ריצה משותפת איתם בכך שהוא יקבל את המקום הראשון ורוב ברשימה לכנסת, הם ירוצו בבחירות עם הפלג הליטאי שמתחרה בדגל התורה - הפלג הירושלמי. נוסף לכך, מאיימים באגודת ישראל לחבר אליהם גם את חסידות חב"ד ולרוץ יחד איתם.

קח אותי גפני | האזינו לעוד יום

אפשרות צירוף הפלג הירושלמי וחסידות חב"ד כחלופה לדגל התורה הליטאית מגיעה בעקבות דרישת דגל התורה לחרוג מההסכם שנחתם בין הפלגים, שקובע שבמערכת הבחירות הקרובה המקום הראשון ברשימה יוענק לנציג החסידי, וכן ארבעה מתוך שבעת המקומות הראשונים ברשימה ינתנו לאגודת ישראל. גפני ודגל התורה איימו לאחרונה לרוץ בנפרד, ועכשיו מגיע האיום הנגדי של אגודת ישראל.

הרב יצחק גולדקנופף, שמחליף את יעקב ליצמן ביהדות התורה, אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" כי הדיבורים על פרידה בין הפלגים לא נכונים. "אנחנו לא הולכים לגירושים. אף אחד מדגל התורה לא ישב איתנו, הרשימה עדיין לא סגורה", אמר גולדקנופף.

האזינו לריאיון עם הרב יצחק גולדקנופף

אתמול פורסם בכאן חדשות כי יו"ר האופוזיציה והליכוד בנימין נתניהו האשים את גפני בפגיעה בגוש, בעקבות איום הפיצול שמרחף מעל מפלגת יהדות התורה. על פי הפרסום, לדברי גורמים נתניהו מודאג מאוד מנושא הנתק בין דגל התורה ואגודת ישראל - והאפשרות ששני הפלגים לא ירוצו יחד בבחירות הקרובות.

נתניהו העלה את אותה דאגה בפגישתו עם ח"כ גפני מדגל התורה. לפני כן נפגש נתניהו עם יו"ר אגודת ישראל יצחק גולדקנופף שעדכן על נתק מוחלט בינו לבין גפני. בפגישה עם גפני אמר לו נתניהו: "אתה פוגע לי בגוש", תוך שהוא מתכוון לכך שהפילוג עלול לפגוע אנושות בגוש הימין-חרדים - ולזרוק מנדטים לפח.

גפני הודיע לנתניהו בתגובה שמי שיכריע בנושא הזה הם גדולי ישראל ולא גפני עצמו. נתניהו אף הציע לשמש כמתווך בין שני הפלגים ולקרב ביניהם, אך הצעתו נדחתה בנימוס.

סמוטריץ' מאיץ את המגעים עם מפלגת נעם

יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מאיץ את המגעים עם מפלגת נעם. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם כי בשבועיים האחרונים היו כמה פגישות בינו לבין יו"ר המפלגה, חבר הכנסת אבי מעוז, שדורש שתי מקומות בעשירייה הראשונה. נראה שסמוטריץ' מתקשה להסכים לכך, אבל השיחות נמשכות ולדברי הצדדים, מתקדמות.

השתתפה בהכנת הידיעה: יערה שפירא