.
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

שיחת הצעקות בין המורים לאוצר, ואיפה הושגו ויתורים?

הצדדים עדיין לא מצליחים להגיע להסכמות שימנעו שביתה ב-1 בספטמבר • גורם שנכח בפגישה: הדיון הידרדר לפסים אישיים • לפיד העביר מסר למשרדי האוצר והחינוך שעליהם להגיע להסכמות בהקדם, והציב דד ליין עד תחילת השבוע
לירן כוג'הינוף
18 באוגוסט 2022
07:00
עודכן ב 20:13

שבועיים לתחילת שנת הלימודים: הסתדרות המורים ונציגי משרד האוצר נפגשו היום (חמישי) שוב כדי לדון בהסכם השכר, ושוב ולא נרשמה התקדמות בין הצדדים. הדיון היום היה סוער, וגורם שנכח בפגישה אמר כי היא הידרדרה לצעקות ולפסים אישיים.

האוצר והסתדרות המורים כן הצליחו לצמצם כמה פערים ביניהם: 

• שכר המורה המתחיל: המורים הסכימו ל-9,500 שקלים בעוד שהאוצר מציע 9,000

• קביעות למורה: המורים הסכימו לקביעות למורה לאחר שלוש שנות ותק, האוצר מציע חמש שנים

• ימי החופשה: המורים מוכנים לוויתור על שלושה ימי חופש באיסרו חג ול"ג בעומר, האוצר רוצה להוסיף לכך את תענית אסתר ויומיים בפסח.

עם זאת, עדיין ישנם פערים גדולים בין הצדדים. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון פנתה היום לראש הממשלה יאיר לפיד בדרישה לקיים דיון חירום בממשלה בנושא המשבר. בפנייתה תקפה השרה את האוצר: "למרות מאמציי בחודשים האחרונים, אני נוכחת בכל פעם מחדש כי גורמי משרד האוצר אינם מעוניינים להגיע לפתרון ממשי. שוב ושוב אני מגלה כי משרד האוצר אדיש לסכנה ששנת הלימודים לא תיפתח".

לפיד בוחן את האפשרות לקיים דיון חירום הממשלה בנוגע למשבר. לחץ מופעל עליו בנושא, לא רק על ידי שרת החינוך, אלא גם על ידי שר הביטחון בני גנץ. לפיד העביר מסר למשרדי האוצר והחינוך שעליהם להגיע להסכמות בהקדם - והציב דד ליין עד תחילת השבוע.

סגן הממונה על השכר משה בכר אמר הערב בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב: "אנחנו רוצים מאוד לסגור הסכם לפני פתיחת שנת הלימודים ולהשתמש בהסכם כדי לתקן הרבה דברים שצריך לתקן במערכת החינוך. לצערנו המו"מ לא מתקדם בקצב הראוי והדיונים לא ענייניים".

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד תקפה מוקדם יותר את משרד האוצר, ואמרה כי הוא משקר ומדליף דברים שלא נאמרו. "דיברתי עם ראש הממשלה אתמול, אני מקווה שההתערבות שלו תביא לפתרון הולם", אמרה בן דויד בכנס היערכות לפתיחת השנה של הרשויות המקומיות בגני תקווה.