הרב שלום כהן
צילום: אהרון קרון, פלאש90

הרב שלום כהן, מנהיגה הרוחני של ש"ס, נפטר בגיל 91

הרב כהן הותיר אחריו חמש בנות ושלושה בנים. הוא עמד בראשות ישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה במשך עשרות שנים • בשנת 1983, היה לרב הספרדי הראשון שתמך בפומבי בש"ס ולאחר מכן לראש מועצת החכמים שלה • מסע הלווייתו ייצא בשעה 14:00 מישיבת פורת יוסף
עקיבא ווייס
22 באוגוסט 2022
03:16
עודכן ב 06:59

הרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה ומנהיגה הרוחני של מפלגת ש"ס, הלך לעולמו לפנות בוקר (שני) בגיל 91. הוא הותיר אחריו חמש בנות ושלושה בנים. הרב עמד בראש ישיבת פורת יוסף בעיר גם, יחד עם גיסיו, בראש ועדת הכשרות של בד"ץ נוה ציון. הוא נטמן בבית העלמין בסנהדריה.

הש"סניק הראשון | עוד יום

יו"ר ש"ס אריה דרעי ספד לו: "‏נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון האלוקים. בלב מוכה הלם ויגון נסתלק מאיתנו בסערה השמימה, אבינו מורנו ומנהיגנו נשיא מועצת חכמי התורה, גדול הדור מרן חכם שלום כהן בן תופחא מלכה זצוק״ל. אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה".

הרב שלום כהן נולד בשנת 1930 בירושלים, למלכה כהן ולרב אפרים כהן, אשר היה ראש ישיבת המקובלים "עוז והדר" ששכנה בישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בירושלים. דודו מצד אביו הוא נעים זלכה, שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בבגדד.

הרב שלום כהן למד בישיבת פורת יוסף ולאחר נישואיו התמנה לרב מלמד בישיבה. יחד עם הרב שמעון בעדני, הקים סניף נוסף לישיבת פורת יוסף בשכונת קטמון הירושלמית. בשנת 1983, לקראת הבחירות לעיריית ירושלים, היה הרב הספרדי הראשון שתמך בפומבי במפלגת ש"ס שהוקמה אז כמפלגה מוניציפלית, והופיע בכנסי הבחירות הראשונים שלה. בשנת 1984 הפכה ש"ס לתנועה ארצית והרב כהן צורף למועצת חכמי התורה של המפלגה.

בשנת 2011, לאחר שרבנים חרדים אשכנזים ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב יצאו נגד פסקו של הרב עובדיה יוסף שקבע כי הגיורים הנערכים בצה"ל תקפים לפי ההלכה, תיווך הרב כהן בין הצדדים, עם רבנים נוספים. לבסוף חתם הרב יוסף על מכתבם המבהיר כי התכוון להכשיר רק את מי שקיבלו על עצמם שמירת מצוות.

ב-18 באפריל 2014, חצי שנה לאחר פטירת הרב עובדיה, מונה הרב כהן לממלא מקומו כנשיא המועצה. כחודשיים לאחר מינויו, פרסם הרב כהן מכתב שבו יצא נגד לימודים אקדמיים לתלמידות חרדיות, לרבות במכללות חרדיות. זאת, כי חומר הלימודים מבוסס לדבריו על מחקרים ושיטות מדעיות הנוגדות את התורה. בפברואר 2015, במהלך כנס בחירות של מפלגת ש"ס בנתיבות, התבטא בגנות המנון התקווה, ותקף את הציבור הדתי-לאומי על תמיכתם בגיוס בחורי הישיבות

הרב כהן הרבה להתבטא בחריפות נגד צה"ל. בשנת 2014, למשל, אמר במהלך תפילה מרכזית בכותל המערבי בזמן מבצע "צוק איתן": "אתם חושבים שעם ישראל צריך צבא? עם ישראל לא צריך צבא". ב-2015 התבטא גם נגד מסקנות ועדת שקד לשילוב בני ישיבות בצבא.

הרב לאו: "עם ישראל איבד אדם גדול"

ראש הממשלה יאיר לפיד מסר: "בשם ממשלת ישראל ועם ישראל כולו, אני שולח תנחומים למשפחתו, לתלמידיו ולכל מוקרי זכרו. כוחנו באחדות עם ישראל. 'בַּעַל הָרַחֲמִים יַסְתִּירֵהוּ בְּסֵתֶר כְּנָפָיו לְעוֹלָמִים, וְיִצְרֹר בִּצְרוֹר הַחַיִּים אֶת נִשְׁמָתוֹ'".

הנשיא יצחק הרצוג מסר כי הוא "אבל על לכתו מעימנו של ראש הישיבה הדגול". לדבריו, "לצד גדלותו בתורה, הוא היה מנהיג רוחני שהוביל בענווה ובצניעות ציבור גדול וחשוב בישראל ובעולם היהודי. נפגשנו פעמים רבות, וצר לי שהשנה לא אזכה לקיים המסורת ולבקר אותו בסוכתו. בכל מפגש עימו ראיתי את האהבה והקשר העמוק שלו לירושלים, וכיצד הוא מקפיד להציב לנגד עיניו כל העת את העם והאדם".

"יחד עם כל בני ישראל בארץ ובגולה אנו דומעים כואבים והמומים עם הסתלקותו לגנזי מרומים של נשיא מועצת חכמי התורה", מסר הרב הראשי לישראל דוד לאו. "עם ישראל איבד אדם גדול, שתורתו, תפילותיו וברכותיו עמדו לימין כלל ישראל עשרות שנים".

ראש עיריית ירושלים משה ליאון ספד לו: "זכיתי להיכנס לביתו פעמים רבות כדי להתייעץ ולהתברך בנושאים העומדים על הפרק ולקבל את עצותיו החכמות שניתנו תמיד במאור פנים. זכיתי גם לקבל את תמיכתו במערכות הבחירות בהם התמודדתי ודמותו וזכרו לא ימושו מליבי ומלב ירושלים כולה לעולם. ציון במר תבכה, ירושלים תיתן קולה, אוי מי ייתן לנו תמורתו".

ח"כ אוריאל בוסו מש"ס אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "זו אבידה גדולה לעם ישראל, שעוד לא יודעים לכמת אותה במילים. אנחנו מרגישים את היתמות. הוא מאוד כאב כשהיו פגיעות בעולם התורני. תמיד הוא היה אומר לנו שכל מעשינו יהיו לשם שמיים".