חיסון נגד אבעבועות הקוף
צילום: גטי אימג'ס

משרד הבריאות ייצא בקמפיין להעלאת מודעות לאבעבועות הקוף בגריינדר

גורם בכיר: צוותי רפואה יוכלו להתחסן מפני הנגיף בעקבות העלייה בתחלואה • המחלה עלולה לפגוע באנשים באוכלוסיות בסיכון ולגרום לסיבוכים - אבל אין חשש מהתפשטות • עד כה נתגלו בישראל 197 גברים שנדבקו באבעבועות הקוף וחוסנו יותר מ-2,000 בני אדם
דקלה אהרן שפרן
19 באוגוסט 2022
07:57

בעקבות העלייה במספר הגברים המאומתים לנגיף אבעבועות הקוף בישראל, משרד הבריאות ייצא בקמפיין להעלאת מודעות למחלה באפליקציית ההיכרויות גריינדר, המיועדת לגברים מהקהילה הגאה, ובאתרים נוספים. כך פורסם היום (שישי) לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" עם מאיה ראכלין. עוד פורסם בתוכנית שבכאן רשת ב כי בכיר במשרד הבריאות מעריך שבקרוב גם צוותים רפואיים שעלולים לבוא במגע עם חולים בנגיף, דוגמת רופאים במרכזים לרפואה דחופה ורופאי עור, יוכלו להתחסן מפני אבעבועות הקוף.

עוד אמר הגורם הבכיר לכאן חדשות כי יש חשש שאם המחלה תתחיל להתפשט גם בקרב אנשים בקבוצות בסיכון, היא עלולה לפגוע בהם ולגרום לסיבוכים. לצד זאת, הוסיף הגורם כי כרגע לא נראה שיש מקום לדאגה מפני התפשטות משמעותית של המחלה ואין כוונה לחסן אוכלוסיות בסיכון.

עד כה נתגלו בישראל 197 גברים שנדבקו באבעבועות הקוף וחוסנו יותר מ-2,000 בני אדם. למרות שהמחלה אינה מחלת מין, מרבית הנדבקים בארץ ובעולם בהתפרצות הנוכחית הם גברים המקיימים יחסים עם גברים. ההתוויות הנוכחיות לחיסון בארץ כוללות גברים שמקבלים טיפול למניעת הידבקות בנגיף HIV שגורם למחלת האיידס, גברים שהם נשאי HIV ומי שאובחנו עם שתי מחלות מין מתחילת שנת 2021.

קוף אחרי בן אדם | האזינו להסכת "עוד יום"

לפני כשבועיים דווח בחדשות הערב בכאן 11 הצוותים הרפואיים שמבצעים את הבדיקות לאיתור אבעבועות הקוף ביקשו ממשרד הבריאות להתחסן נגד הנגיף. זאת, אחרי בנודע כי רופא נדבק במהלך ביצוע בדיקות. מהחקירה האפדמיולוגית עלה כי הרופא היה ממוגן באופן מלא וההשערה היא שהוא נדבק בתהליך הסרת הכפפות.