משמרות המהפכה
צילום: אי-פי

בכיר אמריקני: איראן ויתרה על הוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור

בכיר בממשל ביידן אמר לרשת CNN שהדרישה הזאת, שהייתה סלע מחלוקת בין הצדדים, אינה כלולה בתגובת האיראנים לטיוטת ההסכם שהציע בתחילת השבוע האיחוד האירופי | כל הפרטים
מערכת כאן חדשות
20 באוגוסט 2022
02:31
עודכן ב 05:20

התפתחות במגעים להסכם גרעין בין איראן למעצמות: רשת CNN דיווחה הלילה (שבת) כי טהראן ויתרה רשמית על דרישתה שארצות הברית תוציא את משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור. גורם בכיר בממשל ביידן אמר לרשת כי הדרישה הזאת, שהייתה סלע מחלוקת בין הצדדים, אינה כלולה בתגובת האיראנים לטיוטת ההסכם שהציע בתחילת השבוע האיחוד האירופי.

בחודש שעבר הבהיר הנשיא ביידן כי הוא מחויב להשארת משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור גם אם המחיר יהיה אי חידושו של ההסכם. על פי הדיווח, האיראנים גם נסוגו מדרישתם להוציא מרשימת ארגוני הטרור כמה חברות הקשורות למשמרות המהפכה. הגורם הבכיר אמר לרשת כי "אנו קרובים יותר להסכם גרעין מכפי שהיינו לפני שבועיים, אך עדיין נותרו כמה מחלוקות בין הצדדים".

הערוץ איראן אינטרנשיונל, כלי תקשורת איראני אופוזיציוני במימון סעודי שמקום מושבו בלונדון, דיווח ביום שלישי האחרון כי התשובה של איראן לטיוטה הסופית להסכם הגרעין לא תספק את מעצמות המערב וארצות הברית. על פי הדיווח, מסתמן כי איראן קיבלה את הפתרון המוצע בסוגיית הבדיקה של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך היא מתעקשת על ערבויות כלכליות.

בישראל מעריכים שארצות הברית ממתינה לאור ירוק מהאיראנים שיראו נכונות לפשרות. במקביל בישראל חוששים גם מפשרות מצד האמריקנים. עקב כך, בישראל מקיימים שיח בין גורמים מדיניים וביטחוניים, כדי לוודא שאין נסיגה מהסכמות קודמות. בין השאר ראש המל"ל איל חולתא שוחח עם מקבילו האמריקני ג'ייק סאליבן.