t
שי אביטל בזמן מעצרו

הוארך בשבועיים מעצרו של שי אביטל בהולנד

השופט: "לא רוצה לקחת את הסיכון שהוא יברח". בבקשת המעצר פורטו העבירות שמיוחסות לאביטל והעונש המרבי - עד שבע שנות מאסר
דניאל אלעזר, שליח כאן חדשות להולנד
22 באוגוסט 2022
12:46
עודכן ב 13:37

בית המשפט באמסטרדם האריך היום (שני) בשבועיים נוספים את מעצרו של סוכן הדוגמניות שי אביטל, שחשוד בעבירות מין. לדברי השופט, הוא "לא רוצה לקחת את הסיכון שאביטל יברח". בבקשת המעצר שנשלחה להולנדים לטובת הסגרתו נכתב כי העבירות המיוחסות לו הן מעשים מגונים, והעונש המרבי בגינן הוא עד שבע שנות מאסר. השופט נתן לעורכי דינו זכות לבקש עיון חוזר בהחלטה בפני שלושה שופטים.

בבקשת המעצר נכתב כי בשנת 2019, במסגרת עבודתו, נפגש לכאורה אביטל עם הקורבן, שהייתה אז בת 24, בזמן שעבדה כברמנית באחד מאירועי הסוכנות שלו, "דוגמניות עילית". אביטל החמיא לה על הופעתה והציע לייצג אותה בסוכנות הדוגמנות שלו. הם שמרו על קשר בחודשים שלאחר מכן והוא המשיך להציע לה להתחיל לדגמן. במרץ 2020 אביטל והקורבן נפגשו שוב באותה סיטואציה.

לפי בקשת המעצר, היא ניגשה לדבר איתו והוא מצדו חיבק אותה והניח יד על ישבנה, מעל עם הבגדים. לאחר מכן הוא הוביל אותה לחדר ריק וסגר את הדלת מאחוריהם ואמרה לה שחיכה לה. לפי התיאור, הוא נשכב עליה בכוח ונישקה אותה ללא הסכמתה, בזמן שהיא מנסה להדוף אותו ולעזוב.

אביטל הלך בעקבותיה אל הדלת, הכניס את ידו לחולצתה ונגע בה ללא הסכמתה כשניסתה לצאת. היא לא הצליחה ודפקה בדלת לעזרה. בזמן שגבה היה אליו, אביטל תפס אותה, הכניס את ידו לתוך מכנסיה ואילץ אותה להתמודד מולו. בשלב זה, אלמוני פתח את דלת החדר ואביטל יצא.

חמש שנים קודם לכן, לפי התיאור בבקשת המעצר, נפגש אביטל עם קורבן אחר, נערה בת 16, והציע לה להתחיל לדגמן בסוכנות שלו. הם היו בקשר בשנה שלאחר מכן, שבמהלכה, במספר הזדמנויות, אביטל היה מעיר לה הערות מיניות, על אף שהיא הבהירה לו מפורשות שהיא לא מעוניינת בקשרים מיניים עימו. באחת מפגישותיהם בדירתו של אביטל ברמת גן, אביטל הצמיד את הנערה לקיר, נישק אותה וליקק את צווארה ללא הסכמתה.

בספטמבר 2019 הוא הציעה לה לצאת איתו לרכיבה על סוסים בחווה והיא הסכימה. בדרך לשם, הוא הציעה לה גלולה שלדבריו הייתה בעלת השפעה זהה לתרופה. היא לקחה את הגלולה, חשה סחרחורת, והגיעה למצב שמנע ממנה לתת הסכמה חופשית או להתנגד למגע מיני. אביטל ניצל אז, על פי החשד, את מצבה וביצע בה מעשים מגונים במשק ונגע באיבר מינה. במהלך הנסיעה חזרה, תוך כדי נסיעה במכונית, הוא הניח את ידו על שדיה מתחת לחולצתה. כשהשניים חזרו לדירתו, הוא החל להתפשט והזמין אותה לחדר השינה. היא סירבה, סימסה לחברתה לבוא לקחת אותה בדחיפות ויצאה מהדירה.

ביולי 2021 חשפה תוכנית תחקיר בטלוויזיה כמה עדויות של דוגמניות ישראליות שטענו כי אביטל הטריד אותן מינית ואנס אותן. כל הטענות התייחסו למעשיו של אביטל במסגרת עבודתו לאורך תקופה של מספר שנים ותוך אספקת סמים לחלק מהמתלוננות, שחלקן היו קטינות בזמן האירועים. תוכנית הטלוויזיה עלתה לאחר שכבר הוגשו כמה תלונות למשטרת ישראל והתנהלה נגדו חקירה סמויה. אביטל, שהיה מודע לעובדה שהתחקיר ישודר, עזב את ישראל יום לפני שידורה, ב-23 ביולי 2021, ומאז לא חזר. הוא ברח ממדינה אירופאית אחת לאחרת ואף רכש אזרחות פורטוגלית.

עורכי דינו של אביטל, שרון נהרי וששי גז כי טוענים במהלך הדיון הפרקליטות הגישה מכתב ישראלי בהליך הסגרה באופן תמוהה ולא כמקובל בהליכי הסגרה, לדבריהם. "לא יעלה על הדעת שהמשטרה כותבת מכתבים מודעיניים סודיים לבית משפט בהליך הסגרה על מנת להשחיר בדרך שלא ניתן להתגונן", הם אמרו. "זה הליך לא הוגן שפוגע בזכויות הייצוג וההגנה - נשמת אפו של המשפט הפלילי".