t
יפה בן דויד ואביגדור ליברמן
צילום: כאן חדשות

במקום בשיחות המו"מ: יפה בן דויד הייתה במימדיון

בהסתדרות המורים אומרים כי בן דויד נכחה באירועים אחרים של הארגון, ולכן לא הגיעה. בכירים במשרד האוצר: ביממה הקרובה צפויה להתקבל הכרעה אם לבקש מבית הדין לעבודה להוציא צווי מניעה נגד שביתת המורים
איתי שיקמן ולירן כוג'הינוף
23 באוגוסט 2022
07:27
עודכן ב 20:58

המשבר בחינוך: הסתיימו היום (שלישי) פגישות המשא ומתן בין המורים לאוצר, שם זעמו על כך שמזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, נעדרה מהשיחות שנערכו בירושלים. כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11, בן דויד תועדה בממדיון בזמן השיחות, באירוע של מועדון המורים "אשמרת". בהסתדרות המורים אמרו שבן דויד לא הייתה אמורה להגיע היום, אלא רק הצוות שלה, ושהיא אף נפגשה עם שר האוצר ליברמן.

בתוך זאת, בכירים במשרד האוצר מסרו כי ביממה הקרובה צפויה להתקבל הכרעה אם לבקש מבית הדין לעבודה להוציא צווי מניעה נגד שביתת המורים. הערב ימשיכו בכירי המשרד לנסות להגיע להבנות עם הנהלת משרד החינוך בכל הנוגע לעמדת הממשלה בסוגיה. באוצר אמרו כי יעמדו על דרישותיהם - גם במחיר שביתה.

גורמים שונים במערכת החינוך מצביעים על הכשלים שהובילו למצב הנוכחי ומצריכים שינוי. מנהל בית הספר עירוני ד' בתל אביב, התראיין בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב, והסביר את פרישתו לאחר 13 שנות ניהול, מפאת עודף הרפורמות: "האנרגיה הולכת להמון מקומות מיותרים וסתמיים - מנהלות, פרוצודורות וקומבינות, רק כדי להשיג משאבים שבית הספר זקוק להם. המערכת קורסת תחת הרפורמות. הכוונות תמיד טובות, אך המפגש עם השטח לא עובד", אמר לקרן נויבך.

האזינו לריאיון עם נתי שטרן 

שטרן שיתף כי את מחיר הרפורמות משלמים כולם - התלמידים, המורים, הוא ואף בני משפחתו: "הילדים הפכו לקהים, אדישים. תחושה שכל יום מנחיתים עליהם המצאה חדשה ועל הכול יש תחושה של סתמיות. המורים בעיקר מתוסכלים. המפגש הזה, בין האדישות לתסכול, הוא לא טוב, לאף אחד. היו לי רגעים שהרגשתי שאני לא יכול לנשום. המשפחה שלי שלמה מחיר. זה תפקיד שמחייב תעצומות ואנרגיה והתרגשות".

ברקע המשא ומתן בין האוצר להסתדרות המורים כ-8,000 יועצות ויועצים חינוכיים מכל רחבי הארץ חתמו על עצומה בדרישה לשיפור תנאי העסקתם. במכתב מציינות היועצות כי הן הופתעו לגלות מהפרסומים על המשא ומתן כי נראה שהן נשכחו. היועצות מציינות את דוח מבקר המדינה מלפני שמונה שנים שקבע כי "תנאי העסקתם של היועצים החינוכיים במערכת החינוך והיקף משרתם אינם מאפשרים להם למלא את המשימות הרבות המוטלות עליהם ולסייע כראוי לנזקקים לשירותיהם".

המתיחות בין לפיד לליברמן

שר האוצר אביגדור ליברמן זעם על המעורבות של מנכ"לית משרד ראש הממשלה במשא ומתן עם הסתדרות המורים. בשיחות סגורות תוקף שר האוצר את ראש הממשלה יאיר לפיד: "מנסה לעשות סיבוב על החינוך".

ליברמן התייחס הבוקר למשא ומתן עם הסתדרות המורים ותקף את התערבות הפוליטיקאים בנושא. בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב אמר ליברמן: "אני חושב שכרגע, חודשיים לפני בחירות, התערבות של אישים פוליטיים רק מחזקת את ההסתדרות". לדבריו, "הם מרגישים מאוד חזק ומקבלים רוח גבית מכל הגורמים הפוליטיים. ברור שהשיקולים של פוליטיקאים הם אלקטורליים".

האזינו לריאיון עם אביגדור ליברמן

"מי שרוצה פתרון לסכסוך כדאי שיתרחק מכל עיסוק בנושא הזה ויביא את זה רק לדרג המקצועי. כל עוד פוליטיקאים מנסים לעשות סיבוב על הנושא הם מרחיקים את הפתרון", הדגיש שר האוצר. "אני אישית כפוליטיקאי נותן גיבוי מלא לממונה על השכר. אם לא יימצא פתרון אני אציע לפנות לגורם חיצוני שמוסכם על כולם. אפשר להכריע במחלוקת לפני 1 בספטמבר". 

בתוך כך, שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שהשתתפה בכינוס של אנשי חינוך בצפון, אמרה כי "במתווה המוצע על ידי האוצר אין שום התייחסות אמיתית וקונקרטית לקידום מצויינות במערכת, מתן אופק של קידום למורים הצעירים שמצטרפים אליה, ותגמול ראוי למורים שכבר נמצאים בה".