t
מחמוד עטאללה

אסירי פת"ח בכלא גלבוע לכאן חדשות: "הדברים שעשה מבישים, החלטנו לא לקבל אותו יותר באגפים"

הסוהרת מגיבה לפרסום זהות המחבל החשוד באונס: "עטאללה פחד שהשם שלו יפורסם כי הוא יודע שגם אצלם מוקיעים את זה" • ההנחיות המיידיות של גנץ ובר לב - מיושמות מאז 2018 • ב-2003 עטאללה רצח פלסטינית שחשד בשיתוף פעולה עם ישראל
אליאור לוי, עמרי חיים והדס גרינברג
23 באוגוסט 2022
20:37

לאחר חשיפת זהותו של מחמוד עטאללה כאסיר הביטחוני החשוד באונס הסוהרת בכלא גלבוע, אסירים ביטחוניים השייכים להנהגת פת"ח, ארגון הטרור עמו מזוהה עטאללה, יזמו שיחת טלפון עם כאן חדשות מתוך הכלא. בשיחה, כפי שפורסמה היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11, מסרו האסירים כי "הדברים שעשה מבישים. הם מנוגדים לתרבות, למסורת ולדת שלנו". לדבריהם, אחרי שגילו מה עשה, "כל האסירים הביטחוניים קיבלו החלטה שהם לא מוכנים לקבל אותו יותר באגפים".

נוסף לגינוי מעשיו של עטאללה, האסירים הביטחוניים גם מתחו ביקורת על שב"ס בשיחה עם כאן חדשות. "העונש שהוא קיבל מאיתנו - האסירים, הוא כבד יותר מהעונש שהוא יקבל משירות בתי הסוהר", אמרו. לטענתם, הם שלחו לפני כשבועיים מכתב משותף לנציבת שב"ס, קטי פרי, בו דרשו שיוציאו את כל הסוהרות מהאגפים שלהם "כדי למנוע מצב דומה".

לפני כמה שנים עטאללה מונה להיות דובר של אחד מאגפי פת"ח בכלא גלבוע ובזמן שהוא נושא בתפקיד הזה – הוא ביצע את מעשי האונס שמיוחסים לו. האסירים חושדים שעטאללה גויס כמשתף פעולה של שב"ס ולכן קודם לתפקיד דובר אגף. לדבריהם, במסגרת אותה עסקת חבילה הנהלת הכלא העלימה עין ממעשיו בתמורה למידע שמסר על המתרחש באגפים. על כך אמרו האסירים כי "מי שנושא באחריות למה שקרה הוא גם קצין המודיעין של שב"ס שהשתמש בשיטה של שימוש בסוהרות כדי להשיג מודיעין".

הסוהרת שהתלוננה על האונס, הגיבה בשיחה שהושמעה היום בחדשות הערב בכאן 11 לפרסום זהותו של עטאללה ואמרה כי הוא "מאוד פחד שיפורסם השם שלו כי הוא יודע שגם אצלם מוקיעים את זה". "מצד אחד אני שמחה - אנחנו מתקדמים עוד קצת לחקר האמת, מצד שני זה קשה הידיעה שיש לו חסיון בית משפט - זה לא היה צריך להיות מלכתחילה", הוסיפה.

לפני כשבועיים הותר לפרסום כי עטאללה חשוד שאנס סוהרת בשירות חובה לפחות בארבעה מקרים. הסוהרת התלוננה על אונס לפני כמה שבועות, לאחר שבעבר דיווחה כי האסיר עשה בה מעשים מגונים. לדבריה, האונס היה באגף שלא היה מכוסה במצלמות אבטחה, במה שמכונה "שטחים מתים". האסיר הודה בקיום היחסים, אך טען שהם היו בהסכמה. האסיר חשוד גם במקרים נוספים של הטרדות מיניות ומעשים מגונים בסוהרות אחרות. שמו עדיין אסור לפרסום. הסוהרת טענה כי מי שהיה אז קמ"ן הכלא, ניסים פיניש, שיבץ אותה באגף לבקשת האסיר. פיניש נחקר בשבוע שעבר במשטרה והכחיש.

מחמוד עטאללה, בן 43 תושב שכם, היה חבר בתחילת שנות ה-2000 הוא בזרוע הצבאית של פת"ח, גדודי חללי אל-אקצה, וב-2003 רצח אישה פלסטינית בשם ג'מילה דע'לס ביחד עם פלסטיני נוסף. לפי הגרסה הרשמית, הם חשדו בה בשיתוף פעולה עם ישראל. שניהם נתפסו בידי ישראל, ועל עטאללה נגזר מאסר עולם ועוד 15 שנים. לפי הגרסה הרשמית, היא נחשדה על ידם בשיתוף פעולה עם ישראל.

אלא שמקורות פלסטינים הציגו היום בפני כאן חדשות סיפור שונה לחלוטין. לדבריהם, עטאללה התאהב באחת מבנותיה של דע'לס והיא סירבה בתוקף שבתה תענה לחיזורים שלו. לדבריהם, עטאללה החליט לנקום בה על ידי זה שהוא טפל עליה אשמה שהיא משתפת פעולה עם ישראל - ועם האשמה הזאת הוא גייס את חברו ושניהם רצחו אותה.

בתקשורת הפלסטינית לא התייחסו כלל לפרסום הרשמי של שמו של עטאללה וגם במשפחתו לא רצו להתראיין. הסיבה היא, ככל הנראה, רצון להרחיק את עצמם ואת סוגיית האסירים מעטאללה ומהחשדות המיוחסים לו. עורך דינו של עטאללה לא דיבר איתו מאד פרסום שמו היום, אבל סיפר שהוא ומשפחתו מסתייגים מהפרסומים בעניינו.

ההנחיות המיידיות של גנץ ובר לב - מיושמות מאז 2018

משרדי הביטחון וביטחון הפנים הודיע היום על הקמת צוות בדיקה לבחינת אופי משרתי החובה בבתי הסוהר. בהודעה מסרו שר הביטחון בני גנץ והשר לביטחון הפנים עמר בר לב כי הוציאו הנחיות שדורשות להקפיד באופן מיידי על כך שהחיילות לא יישהו ביחידות במחיצת אסירים ביטחוניים. עוד דרשו כי יוגברו הביקורות של צה"ל ושב"ס על מנת לוודא כי ביטחונם האישי של משרתי החובה נשמר.

אבל, כפי שדווח היום בחדשות הערב, ההנחיות הללו כבר מיושמות בשב"ס מ-2018 מאז קבלת מסקנות "ועדת חסון" ואין חדש באשר להצהרה של השרים. בנוסף, חיילים וחיילות שיגוייסו בחודשים אוגוסט וספטמבר ימשיכו לשרת בתנאים הנוכחיים ללא שינוי. המסקנות המשמעותיות מהפרשה יגיעו ככל הנראה רק ב-30 נובמבר, אז התחייבו השרים להגיע להחלטה באשר לבחינת הצבת החיילות בשב"ס וגם באשר לתפקידים והמשימות של החיילות בבתי הסוהר.