-

התרגיל של משרד הבריאות, והזעם של ועדת הבחירות

משרד הבריאות יקיים תרגיל שמדמה התפרצות קורונה בזמן הבחירות. בוועדת הבחירות מאשימים כי מדובר ב"התערבות גסה בהליך"
גילי כהן
23 באוגוסט 2022
22:16

משרד הבריאות יקיים בחודש הבא תרגיל שמדמה התפרצות קורונה בזמן הבחירות בהשתתפות כמה משרד ממשלה. התרגיל עורר זעם בוועדת הבחירות המרכזית. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

במהלך דיון ההכנה שהתקיים ביום חמישי האחרון, גורמים בוועדת הבחירות התרעמו על שילוב נושא הבחירות בתרגיל וטענו כי מדובר בהתערבות גסה בהליך. מנגד, גורמים במשרד הבריאות מדגישים כי מטרת התרגיל היא לשפר את ההיערכות לקראת גל קורונה נוסף בחודש אוקטובר - וכי נדרשת גם מחשבה הולמת על המשמעויות לקראת הבחירות.

כך למשל, אחד הדברים שייבחנו הוא עטיית מסכות בקלפיות. דובר ועדת הבחירות המרכזית מסר: "כגוף שאמון על ניהול הבחירות לכנסת - הוועדה ניהלה כבר שני תרגילים 'על רטוב' של מערכת הבחירות תחת קורונה ובשיא התחלואה - מערכות שזכו לשבחים רבים ואיפשרו לכל אזרח לממש את זכותו להצביע, תוך מתן פתרונות מגוונים ויצירתיים.

"כידוע, גורמי הממשלה אינם אמורים להתערב בבחירות, וכלל הסמכויות הרלוונטיות מצויות בידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שהביעה תמיהה נוכח התנהלות משרד הבריאות, שאינו אמון על עריכת הבחירות, שבחר לערוך משחק מלחמה והתיימר לתרחש אירועים כביכול בתחום הבחירות וזאת מבלי להיוועץ או לערב כלל את ועדת הבחירות המרכזית האמונה הבלעדית על עריכתן וביצוען של בחירות במדינת ישראל".

ממטה ההסברה לקורונה נמסר: "על פי הערכת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, ישנו צפי לגל משולב של קורונה ושפעת בחודש אוקטובר, ועל כן ישנה היערכות של כלל הגורמים הרלוונטים במשרדי הממשלה השונים. במסגרת היערכות זו, נלקחים בחשבון מגוון רחב של גורמים משפיעים, ובכלל זה גם הסמיכות ליום הבחירות, כחלק בלתי נפרד ממכלול השיקולים".