המחאה בעקבות מותו של אהוביה סנדק, 26.12.20
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העונש המקל לצעיר שיידה אבנים לעבר ערבים

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר את עונשו של בניהו יהודה שיידה אבנים לעבר קופת חולים ורכבים בשייח' ג'ראח - בעת המחאה על מות אהוביה סנדק. הפרקליטות דרשה תחילה בין 9 ל-20 חודשי מאסר בפועל
ורד פלמן
24 באוגוסט 2022
07:40

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על צעיר שהורשע בעבירות אלימות ממניע גזעני במהלך המהומות שפרצו בעקבות מותו של הנער אהוביה סנדק 7 חודשי עבודות שירות. היום (רביעי) דווח ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי בניהו יהודה, בן 19, הורשע בעבירות במסגרת הסדר טיעון סביב אירועי המחאה שפרצו בסוף דצמבר 2020. 

הצעיר הודה כי היה חלק מחבורה שבסיום מחאה נגד המשטרה יידתה אבנים בשכונת שייח ג'ראח לעבר כלי רכב חונים של תושבים ערבים וגם לעבר טרקטור. לאחר מכן יידו אבנים לעבר סניף קופת החולים הסמוך וגרמו נזקים למקום ולכלי הרכב. הצעיר הורשע עוד בעקבות יידוי אבנים לעבר שני כלי רכב שעברו בסמוך, זאת לאחר שהנערים וידאו כי נהגי הרכב הם ערבים.

הפרקליטות ביקשה להטיל על הצעיר עונש מאסר שבין 9 חודשים ל-20 חודשים בפועל בשל חומרת העבירות והמניע הגזעני. שירות המבחן קבע כי למרות שבמהלך חלופת המעצר של הצעיר במכינה לנוער בסיכון הוא נקט באלימות כמה פעמים, הוא בר שיקום והמליץ על מאסר שאינו בפועל. עורך דינו של הצעיר ביקש לאמץ את עמדת שירות המבחן.

השופטת תמר בר אשר קבעה כי מעשיו של יהודה חמורים, וכי מדובר במעשים ממניע גזעני שתוכננו מראש, כמו גם שיש בהם פגיעה לא רק ברכוש אלא גם נזקים נפשיים לנהגי הרכב המותקפים. אך מנגד נתנה השופטת משקל לכך שמתוך כעשרים משתתפים בהתפרעות הועמדו לדין רק שניים - הנאשם וקטין אחר וביקרה בעקבות כך את המשטרה והפרקליטות. בהמשך לכך נקבע כי אי אפשר להטיל עליו תשלום פיצוי לנהגים שהותקפו. עוד התחשבה השופטת בעמדת שירות המבחן.
עורך הדין דוד הלוי שייצג את יהודה מסר בתגובה: "אנו שבעי רצון מגזר הדין שמשקף איזון נכון בין חומרת העבירה לבין נסיבותיו האישיות ובפרט העובדה שמדובר בצעיר נטול עבר פלילי". בפרקליטות מסרו כי הם לומדים כעת את גזר הדין.