חיילים אמריקנים בסוריה
צילום: אי-פי

סוריה: "מערכות ההגנה האווירית הדפו תקיפה ישראלית מכיוון הים"

ערוץ אל-ערבייה: יעד התקיפות - סדנאות לייצור טילים מדוייקים ומל"טים • קודם לכן ארה"ב תקפה מיליציות איראניות בסוריה בפעם השלישית בתוך 48 שעות
עומרי חיים וגיא מעיין
25 באוגוסט 2022
03:48
עודכן ב 20:20

הטלוויזיה הסורית דיווחה הערב (חמישי) מפי מקור צבאי כי "בסביבות השעה 19:15 ההגנה האווירית הסורית הדפה מתקפה אווירית ישראלית מכיוון הים, דרומית-מזרחית למחוז טרטוס". עוד דווח כי "יורטו רוב טילי האויב שנורו לאזורי הערים חמאה וטרטוס", וכי התקיפה גרמה לפציעה של שני אזרחים סוריים, לנזקים ברכוש וכן לשריפות בכמה מהמקומות שהותקפו. ערוץ אל-ערבייה דיווח ממקורותיו כי התקיפות יועדו לפגוע בעמדות בהן יש סדנאות לייצור טילים מדוייקים ומל"טים. לפי מרכז המעקב הסורי היושב בלונדון, התקיפה, שהיא ה-21 של ישראל בסוריה מאז תחילת השנה, בוצעה נגד מטרות של המיליציות הפרו-איראניות באזור חמאה ושורת יעדים נוספים, בהם מרכז המחקר במסיאף.

כלי תקשורת סוריים דיווחו כי בוצעה תקיפה גם בעיר טרטוס שבמערב סוריה וכי במקום פרצה שריפה. לפי אל-ערבייה, המטרה שם הייתה מכולת נשק של חיזבאללה שנמצאת בעיר.

דיווחים אלה מגיעים לאחר שצבא ארצות הברית תקף היום בפעם השלישית בתוך 48 שעות באזור דיר א-זור בסוריה מיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן. לפי הדיווחים, ישנם נפגעים. לפי דיווח של מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, ארגון אופוזיציוני שפועל מחוץ לסוריה, התקיפה בוצעה באמצעות מסוקים וכוונה לעבר בסיסים של המיליציות הפרו-איראניות בעיר אל-מיאדין.

עוד דווח כי מוקדם יותר היום נפצעו חיילים אמריקנים כתוצאה מנפילת מרגמות בבסיס האמריקני "קוניקו" שבאזור דיר א-זור, שמקורן מהמיליציות הפרו-איראניות. צבא ארצות הברית אישר הלילה כי שלושה חיילים אמריקנים נפצעו באורח קל בהתקפת רקטות בסוריה. בתגובה תקפו מסוקי אפצ'י אמריקניים מטרות של המיליציות, ולפי גורם אמריקני, כמה אנשי מיליציות נהרגו ונפצעו.

דובר משרד החוץ בטהראן אמר אתמול בתגובה לחילופי האש בסוריה, כי בתקיפה האמריקנית בלילה שבין שלישי לרביעי הותקפו מיליציות שאינן קשורות לאיראן, ואמר כי מדובר במעשה טרור. צבא ארצות הברית הודיע אתמול בבוקר כי תקף בסוריה מתקנים של ארגונים הקשורים למשמרות המהפכה של איראן.

דובר פיקוד המרכז האמריקני אמר כי המהלך "הכרחי כדי לשמור על שלום כוחותינו". התקיפה מגיעה בתגובה לירי רקטות נגד כוחות אמריקניים על ידי מיליציות איראניות לפני כשבוע וחצי. עוד נמסר מהצבא האמריקני, כי "ארצות הברית פעלה באופן מחושב כדי להקטין את הסיכוי להסלמה ולפגיעה באזרחים. איננו מעוניינים בעימות, אבל ננקוט בצעדים הנדרשים כדי להגן על אנשינו".

התחממות העימותים מגיעה ברקע ההתקרבות להסכם הגרעין. גורם בממשל האמריקני מסר לאתר פוליטיקו כי התשובה האמריקנית "פחותה מהציפיות של איראן. אז עכשיו אנחנו צריכים לראות אם הם מבינים שזה הכי טוב שיש או להחליט לנסות להשיג יותר".

בהכנת הידיעה סייעו גל אהרונוביץ' ואיתי בלומנטל