כור גרעיני איראן
צילום: אי-פי

ראש המוסד תוקף את ארה"ב: ההסכם נותן לאיראן רישיון לייצר פצצה

דדי ברנע: המוסד מחויב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, וכך יהיה • סגן שר הביטחון שוסטר לכאן רשת ב: נתניהו מנע תקציב ופגע בהכנה לתקיפה באיראן
גילי כהן
25 באוגוסט 2022
10:07
עודכן ב 20:22

ראש המוסד דדי ברנע קיים היום (חמישי) תדרוך מודיעיני עם ראש הממשלה לפיד, והחליט לעלות מדרגה במתקפה נגד ההסכם המתגבש עם איראן. לפי גורם ישראלי, ברנע אמר בשיחות: "יש פה סטנדרט כפול. מצד אחד יושבים בווינה ומתקרבים להסכם - ומהצד השני איראן פועלת ושולחת זרועות טרור נגד האמריקנים ומרמה את העולם".


לדבריו, "ההסכם הוא הסכם גרוע שנותן לאיראן רישיון ליצור פצצה. המוסד מחויב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, וכך יהיה. ההסכם לא חל על ישראל וכך גם חופש הפעולה להמשיך ולפעול". באשר לסוגיית התיקים הפתוחים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, ראש המוסד סבור כי הם מהווים "הוכחה שאיראן שיקרה גם תחת ההסכם". הוא טען כי "אין שום ספק שחתימה על ההסכם לא תשנה את התיקים".

סגן שר הביטחון אלון שוסטר אמר הבוקר בריאיון לאילאיל שחר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על האפשרות של תקיפה באיראן כי "המציאות היום, כשיש לנו תקציב בניגוד לעבר, מאפשרת לנו להתגונן גם בעצמנו". לדבריו, כשנתניהו מנע תקציב הוא פגע גם באינטרסים הביטחוניים של המדינה. 

שוסטר הוסיף כי ביקורו של שר הביטחון בוושינגטון חשוב כדי להבהיר לשותפות שלנו שהסכם גרעין לא טוב מעודד חוסר יציבות באזור ובעולם כולו. הוא הוסיף כי "אנחנו לא נתבונן אליו באדישות אלא נכין את עצמנו כפי שאנחנו מסוגלים". כמו כן אמר שפעילותה של ישראל בתקופה האחרונה השיגה כמה הישגים במשא ומתן עם איראן.

האזינו לריאיון עם אלון שוסטר

ח"כ אבי דיכטר מהליכוד התייחס גם הוא להסכם ואמר לאילאיל שחר בריאיון בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב: "הבעיות הן הרבה יותר סבוכות ולא קשורות למה הספיקה לעשות ישראל בהיבטים התקפיים. הבעיה העיקרית היא, כשיש הסכם, לישראל תהיה בעיה לא פשוטה לנקוט צעדים שהם מפרי הסכם מבחינת האמריקנים". 

גורם בוושינגטון הבהיר אתמול כי תשובת הממשל האמריקני להסכם אינה עונה על ציפיות טהראן. הוא אמר לאתר "פוליטיקו" כי כעת יש לראות אם האיראנים מבינים שזה ההסכם הטוב ביותר שאליו אפשר להגיע, או לנסות ולהשיג יותר. דובר המועצה לביטחון לאומי, ג'ון קירבי, אמר כי נותרו פערים בין הצדדים. "אנחנו עדיין לא שם". 

אתמול הודיעו האיראנים כי קיבלו את התשובה האמריקנית להסכם הגרעין. "נבחן אותה", נמסר ממשרד החוץ האיראני. גורמים אמריקניים אמרו לכאן חדשות כי גם אחרי המענה העקרוני יידרשו דיונים נוספים כדי לסגור את הפרטים הסופיים של ההסכם, שיישומו אמור להימשך כ-120 יום.