.

"אני היחידי שראה אותו": אריה חזר לחוף הכנרת בו טבע אביו לפני 44 שנים

אריה שלם היה בן 6 כשאביו טבע מול עיניו. מדינה שלמה התרגשה ממנו אז, כשתמונתו על החוף זורק אבנים ומחכה לאביו, הפכה סמל גם למחדלים של הרשויות שאם רק היו מחזיקים בשירותי הצלה מספקים, האסון הזה היה נמנע. השבוע חזר אריה לסגירת מעגל קשה ומרגשת מאוד
רובי המרשלג
25 באוגוסט 2022
22:23
עודכן ב 27 אוגוסט 15:09

אמנון שלם טבע למוות בכינרת לפני 44 שנים מול עיני בנו, אריה - ותמונותיו של בן השש משליך אבנים למי הימה שלקחה את אביו צמררו מדינה שלמה. מאז, נמנע אריה מלהגיע למקום - כל דבר כאן מזכיר לו את הרגעים ששינו את חייו. בשש השנים האחרונות הוא מתגורר עם משפחתו בארצות הברית והשבוע הוא חזר לארץ לאזכרה השנתית לאביו - וגם לראשונה בחייו לחוף ההוא, בניסיון לרפא את הפצע שמלווה אותו מאז.

"אני היחיד שראה אותו. זאת טראומה שכל הזמן מלווה אותי - אני רואה סירה מתגלגלת וצועק", שיחזר אריה את הרגע האחרון בו ראה את אביו. אריה סיפר שמשפחה שישבה לידם ביקשה מאביו להביא להם כדור שנסחף למים כי הייתה לו מעין סירת גומי. "לא עברו אולי 30 שניות ופשוט ראיתי סירה עושה סלטות באוויר - ואז צעקתי", סיפר אריה.

אמנון שלם היה בן 28 במותו, מאנשי הקול הראשונים של רשות השידור. אריה המשיך בעסקי הסאונד, כאילו מחפש תמיד את קולו של האב שנעלם מחייו. "זה עבר אליי בד.נ.א", העיד אריה והסביר: "בשבילי זה כאילו לשמור את ההנצחה של אבא שלי וגם זה משהו שאצלי עמוק בלב". לא רק שעבד בסאונד, אריה סיפר גם שאחרי הצבא עבד בערוץ 1 בתור סאונדמן. "עבדתי בערך בתפקידים שהוא עשה, שגם אז קיוויתי שזה יעשה לי איזושהי סגירת מעגל", הוסיף. 

הטראומה מהרגע הטרגי ההוא מלווה את אריה כבר 44 שנים. "הטראומות הכי גדולות שלי: כשאני הייתי בגיל 28 - בגיל שלו, כשהילדים שלי הגדולים היו בני שש - אני הייתי בטוח שזו שנה קריטית ואני מאבד אותם. הייתי בשנה קטסטרופלית". אריה אמר שגם עכשיו, כשהוא בן 50, הטראומה נוכחת בחייו: "הקטנצ'יק שלי בן שש זה בדיוק אותו דבר. הוא בן שבע, היה לפני חודש, חיכיתי שיהיה לו שבע במספר".

לא בטוח שניתן היה להציל את חייו של אמנון שלם, אבל מותו חשף מחדלים קשים. חברים שהיו בחוף נסעו במהירות לתחנת השיטור הימי כדי להזעיק עזרה. מה שהם ראו שם כיכב כמה חודשים אחר כך בתחקיר כלבוטק שעסק במחדלי שירותי ההצלה סביב האגם. המחדלים שנחשפו בתחקיר היו כל כך חמורים שכשהוא צופה בו הוא מרגיש "כאילו אני רואה מערכון שהוא בדיחה על החיים של אבא שלי. צוחקים על אבא שלי וזה לא מצחיק".

הרבה מאוד השתנה מאז התחקיר ההוא. לרשות המשטרה עומדות כיום שתי סירות מהירות, שלושה אופנועי ים, 12 שוטרים, מתנדבים, רחפנים, מסוק וסונר חדיש. גם מגן דוד אדום התחדש הקיץ בסירה שמסוגלת להגיע לכל חוף במהירות. כמעט בכל חופי הכינרת תמצאו היום שירותי הצלה. זה אף פעם לא מספיק ואסונות מוסיפים להתרחש - אבל הזלזול בחיי אדם נעלם מהמקום הזה.