אזרח בריטי מוחה על מדיניות סילוק הביוב
צילום: אי-פי

שכנים מסריחים: צרפת טוענת שבריטניה מזרימה ביוב לתעלה האנגלית והים הצפוני

מדובר בבעיה שאמור להעסיק בעיקר את בריטניה, שם התושבים הונחו להתרחק מעשרות חופים בימים האחרונים, וקיים חשש לפגיעה בבריאות הציבור ובטבע. אבל ביום רביעי 3 נציגים של צרפת לפרלמנט האירופי שלחו מכתב לנציבות האירופית בדרישה "להשתמש בכל אמצעי פוליטי וחוקי שברשותה" כדי למצוא פתרון למצב
סוכנויות הידיעות
26 באוגוסט 2022
08:42

לאירופה של אחרי ברקזיט יש סיבה חדשה לכעוס על בריטניה - כשמי שפכים מהממלכה מוזרמים לתוך התעלה האנגלית והים הצפוני. מדובר בבעיה שאמור להעסיק בעיקר את בריטניה, שם התושבים הונחו להתרחק מעשרות חופים בימים האחרונים, וקיים חשש לפגיעה בבריאות הציבור ובטבע. אבל ביום רביעי שלושה נציגים של צרפת בפרלמנט האירופי שלחו מכתב לנציבות האירופית בדרישה "להשתמש בכל אמצעי פוליטי וחוקי שברשותה" כדי למצוא פתרון למצב.

הנציגים הצרפתים אמרו שבריטניה עדיין מחויבת להגן על מי הים המשותפים למדינות האיחוד האירופי והזהירו שמי הביוב עשויים לזהם גם מי רחצה, שטחי דיג ולסכן את המגוון הביולוגי בחלקים מהיבשת. הנציבות האירופית מסרה שהיא טרם פנתה ללונדון לבירור התלונות, והממשלה הבריטית דחתה את ההאשמות, ואמרה שהיא אף הגבירה את הפיקוח על איכות המים מאז היפרדותה מהאיחוד האירופי.

אבל, בשבוע שעבר האופוזיציה לממשלה בממלכה פרסמה דוח שטוען שפינוי מי השפכים אינו מתועד כראוי כי רבים ממכשירי הניתור תקולים או כלל לא הותקנו עדיין. בעוד שחברות המים הבריטיות מנועות מסילוק מי שפכים שלא הוטפלו בימים רגילים, מותר להן לעשות זאת כשגשמים כבדים מאיימים בהצפת מתקני ההטפלה. פעילים סביבתיים טוענים שהחברות מנצלות זאת כדי לחסוף בכסף וכדי להמנע משדרוג מערכות ההטפלה.

חלקים נרחבים ממערכת הביוב בבריטניה הוצפה בשבוע האחרון בעקבות הגשמים הכבדים שהגיעו לממלכה אחרי שבועות ארוכים של יובש וגלי חום. בעקבות ההצפות מי שפכים סולקו לתוך נהרות וימים. מדובר בבעיה ידועה בבריטניה, בה שש חברות מים נמצאות תחת חקירה בגין הפרת היתרים, ופעילים סביבתיים טוענים שהן כשלו בביצוע תיקונים הכרחיים בתשתיות.