-
צילום: U.S. Central Command, Sgt. John Onuoha

גורם ביטחוני בכיר: יש ליצור אופציה צבאית ישראלית-אמריקנית נגד איראן

הגורם התייחס לביקור גנץ בארה"ב: מתרשמים שיש מרחב השפעה על הסכם הגרעין • שר הביטחון נפגש היום עם היועץ לביטחון לאומי האמריקני והציג לו את הסתייגות ישראל מהסכם הגרעין. גנץ: נדאג שלאיראן לא תהיה מטריה גרעינית
איתי בלומנטל וכרמלה מנשה
26 באוגוסט 2022
10:01
עודכן ב 18:30

גורם ביטחוני בכיר התייחס היום (שישי) לביקורו של שר הביטחון בני גנץ בארצות הברית ולניסיונות להשפיע על הסכם הגרעין המסתמן עם איראן. הגורם אמר: "אנחנו מתרשמים שיש מרחב שיח, כל עוד ההסכם לא גמור ולא חתום, יש לנו עוד מרחב השפעה כלשהו".

נמסר כי אחד הנושאים המרכזיים בפגישה של גנץ עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'יייק סאליבן היה ליצור אופציה צבאית אמינה וחזקה מול איראן, ישראלית לצד אמריקנית. הגורם אמר כי גנץ אמר למקבילו שבכל מקרה, בין אם ייחתם הסכם ובין אם לא, ישראל נמצאת בתהליך של בניית הכוח שיאפשר לה חופש פעולה מלא. בישראל מצפים שגם האמריקנים יבנו כוח לפעולה צבאית מול איראן, דבר שהיה יכול להוות מנוף לחץ לקראת חתימה על הסכם חדש. הגורם אמר כי קיבל "רמזים אמינים בתחום הזה", אך סרב לנקוב במסרים שישראל קבלה מהאמריקנים.

גנץ: נדאג שלאיראן לא תהיה מטריה גרעינית

גנץ אמר בביקור שערך במפקדת פיקוד המרכז האמריקני (CENTCOM) בפלורידה, כי על ישראל וארצות הברית "לדאוג שלאיראן לעולם לא תהיה מטריה גרעינית". השר, שמבקר בימים אלה בארצות הברית ונפגש היום עם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, סייר בחמ"ל המרכזי יחד עם מפקד CENTCOM מייקל קורילה, נפגש עם מטה הפיקוד וביקר בטייסת מתדלקי ה-KC-135.

עוד אמר גנץ בפגישה: "שיתוף הפעולה של ישראל עם סנטקום ומדינות האזור הוא גיים צ'יינג'ר ביכולת לשמור על הביטחון, היציבות והשלום במזרח התיכון, בייחוד מול איראן ושלוחיה. אנחנו נמשיך להעמיק את שיתוף הפעולה, להרחיב את הפעולות הנדרשות בכדי לפגוע בשלוחי איראן, ולדאוג שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני".

גנץ במפקדת CENTCOM, אתמול. צילום: U.S. Central Command, Sgt. John Onuoha

"כולנו מבינים את הצורך לדאוג שלאיראן לעולם לא תהיה מטריה גרעינית שתחתיה היא ושלוחיה יפיצו טרור ויאיימו על העולם והמזרח התיכון", הוסיף שר הביטחון. "זה יהיה גם המסר שאעביר בביקור בוושינגטון ובפגישתי עם היועץ לביטחון לאומי ג'ק סאליבן".

אתמול מתח ראש המוסד דדי ברנע ביקורת חריפה על הסכם הגרעין. לפי גורם ישראלי, ברנע אמר בשיחות: "יש פה סטנדרט כפול. מצד אחד יושבים בווינה ומתקרבים להסכם - ומהצד השני איראן פועלת ושולחת זרועות טרור נגד האמריקנים ומרמה את העולם".  

לדבריו, "ההסכם הוא הסכם גרוע שנותן לאיראן רישיון ליצור פצצה. המוסד מחויב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, וכך יהיה. ההסכם לא חל על ישראל וכך גם חופש הפעולה להמשיך ולפעול". באשר לסוגיית התיקים הפתוחים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, ראש המוסד סבור כי הם מהווים "הוכחה שאיראן שיקרה גם תחת ההסכם". הוא טען כי "אין שום ספק שחתימה על ההסכם לא תשנה את התיקים".