t
ליברמן ובן דויד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יפה בן דויד בריאיון: אם האוצר ייתן 5 מיליארד שקל - אפשר לפתוח את השנה

מזכ"לית הסתדרות המורים בריאיון: גם אנחנו נערכים לצווי המניעה • נציגי האוצר והמורים יצאו להפסקה בדיוני המו"מ, לקראת הערב השיחות הפכו חיוביות יותר, אך עדיין אין פריצת דרך • בסביבת רה"מ לפיד אופטימיים בנוגע לאפשרות שהשביתה תימנע
ליאל קייזר, לירן כוג'הינוף ואיתי שיקמן
28 באוגוסט 2022
06:03
עודכן ב 23:25

4 ימים לפתיחת שנת הלימודים | מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה היום (ראשון) בריאיון לדב גיל-הר בחדשות הערב: "אם האוצר יתכנס לחמישה מיליארד שקלים בהצעה שלו, אני חושבת שאפשר יהיה לפתוח את השנה". על האפשרות שמשרד האוצר יוציא צווי מניעה נגד שביתת המורים היא הוסיפה: "אנו נכבד כל החלטה שייתן בית הדין ויש לנו מה לומר, גם אנחנו ערוכים לצווי מניעה". 

בן דויד הסבירה למה ההצעה הנוכחית של האוצר, שעומדת על 4.2 מיליארד שקלים, לא מספיקה. "גם מה שהם הצהירו בתוכנית זה לא ארבעה מיליארד. הכניסו לשם גם את בתי הספר של החופש הגדול, זה לא חלק מהסכם השכר, זה כבר מוריד 600 מיליון שקלים". המז"כלית תקפה את התנהלות אנשי האוצר וטענה: "הם יורדים כל כך נמוך. תתייחסו לטענות בצורה מקצועית. כשאין לך תשובות ענייניות אתה יורד לרמה הזו". 

נציגי האוצר והסתדרות המורים יצאו להפסקה בדיוני המשא ומתן. לקראת הערב השיחות הפכו חיוביות יותר, אך עדיין אין פריצת דרך. בסביבת ראש הממשלה יאיר לפיד אופטימיים בנוגע לאפשרות שהשביתה תימנע, שכן הפערים מסתכמים בכ-800 מילין שקלים. עם זאת, גורמים באוצר אומרים כי הפערים הם לא על הכסף, אלא על ימי חופשה ותנאי העסקה. בלשכת לפיד התייחסו גם לצווי המניעה שליברמן מתכנן להוציא ואומרים כי "אין מה לדבר על צווי מניעה עד אמצע השבוע".

ראש הממשלה מוקדם יותר, לאחר פגישתו עם שר האוצר אביגדור ליברמן: "אבחן את נושא צווי המניעה, מבקש מהצדדים למצות את המשא ומתן תחילה". מוקדם יותר ליברמן הודיע שמשרדו פנה לפרקליטות בבקשה להגיש צווי מניעה נגד השביתה של הסתדרות המורים ב-1 בספטמבר. "אנחנו ממשיכים במשא ומתן, ננהל אותו עד הצלצול הראשון. יש צמצום פערים, אך הם משמעותיים", אמר ליברמן בתדרוך לעיתונאים. 

ליברמן ציין כי משרדו יכול להוציא את הצווים מהסיבה שהוא צד בסכסוך השכר. הוא התייחס לטענותיה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, שאמרה בכאן רשת ב כי משרד האוצר מתדרך נגדה. "אני רואה בזה כמו טרור כלפיי, כלפי בעלי ומשפחתי", היא ציינה. ליברמן אמר כי הוא עוסק בתקציבים ולא בטרור.

באשר לארגון המורים, השר אמר כי משרדו סיכם מולם את כל הפרטים, ואינו מבין מדוע הם מעוניינים בשביתה. "נפגשתי עם רן ארז ושאלתי אותו מה מפריע לו. הוא אמר לי סעיף אחד. אמרתי יש לך אותו. הוא ביקש יום לחשוב ומאז עבר עוד יום והוא שלח לי מסמך עם 29 סעיפים. אני לא יודע מה העיקר שם, אבל העיקר זה ענייני תשומת לב וכבוד", הוא אמר. במקביל, נפגש ליברמן עם ראש הממשלה יאיר לפיד.


בתגובה לדברי ליברמן, תקפה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון: ״מי שמבקשים צווי מניעה, בזמן בו יושבים הצוותים מכל הצדדים למו״מ כדי להגיע להסכמות שיביאו לפתיחת שנת הלימודים כסדרה - מוכיחים שאינם מעוניינים להגיע להסכם, ולא מתעניינים בעתידה של מערכת החינוך ועתיד הילדים".

יפה בן דויד: נציגי האוצר פועלים בצורה בריונית

מזכ"לית הסתדרות המורים תקפה היום את נציגי האוצר ואמרה כי הם פועלים בצורה כוחנית ובריונית. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב אמרה: "הם עוסקים יותר בתדרוכים ולא במשא ומתן. אני רואה בזה כמו טרור כלפיי, כלפי בעלי ומשפחתי - אבל אני לא אכנע". 

האזינו לריאיון עם יפה בן דויד

"משרד האוצר רוצה לעשות הסכם ומצד שני מאיים בצווי מניעה, שלא יפחיד אותנו. זו תהיה בושה וכלימה אם ילכו לבית הדין להוציא צווי מניעה במטרה להביא את עובדי ההוראה בכוח ללמד", הוסיפה בן דויד. "ראש הממשלה דיבר איתי פעמיים בטלפון, אמר שעובדי ההוראה חשובים לו מאוד, הוא יצטרך להתערב באופן אקטיבי". 

בתוך כך, משרד האוצר נערך להוציא צווי מניעה בבית הדין לעבודה נגד שביתת המורים, אם שיחות המשא ומתן שיתקיימו היום ייכשלו. השיחה היום בין הצדדים צפויה להיות מכרעת. יו"ר ארגון המורים רן ארז תקף את מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, ואמר בכאן רשת ב כי השניים לא מדברים. הוא הוסיף: הסתדרות המורים לקחה כספים של הארגון שלנו ואני לא מדבר עם מי שגוזל מאיתנו כספים.


"אנחנו לא יכולים להתחיל את שנת הלימודים עם רפורמות חדשות בבחינות הבגרות וחמישה ימי לימוד, כשלא הבטחנו את תנאי העבודה של המורים. הארגון לא זומן לפגישה היום עם האוצר - בתי הספר העל-יסודיים ישבתו", הוסיף ארז. 

סגן הממונה על השכר באוצר משה בכר התייחס גם הוא למשא ומתן ואמר בריאיון לתוכנית קלמן ליברמן כי יש שיח על צווי מניעה. הוא תקף בריאיון את משרד האוצר ואמר: "ברמה המהותית זה מאוד מוזר שכבר הרבה זמן מרחף איום של שביתה ומשרד החינוך לא מעוניין למנוע את זה". 

מחקר: המורים בישראל מקבלים לשעה יותר מהממוצע ב-OECD

מחקר חדש של "מוסד שורש" טוען כי שכר המורים בישראל דווקא גבוה יותר מהממוצע בין מדינות ה-OECD, אם בודקים אותו לפי מספר שעות ההוראה בהן הם מלמדים. לדברי עורך המחקר, פרופסור דן בן דוד, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת תל אביב, מתברר שמורי בתי ספר יסודיים בישראל משתכרים 3% יותר, מורים בחטיבות הביניים משתכרים 16% יותר והמורים בחטיבה העליונה מקבלים שכר גבוה ב23% משכר המורים הממוצע במדינות ה-OECD.

פרופסור בן דוד השווה את שכר המורים לשעת הוראה לשכר המורים הממוצע לשעת הוראה במדינות ה-OECD, לאחר תיקון של רמת החיים בכל מדינה. עם זאת, הבעיה העיקרית שציין בן דוד היא כי יותר מ-90% מהמורים בשנה הראשונה עובדים במשרה חלקית.

בניגוד לעמדת האוצר, פרופסור בן דוד מצא כי פערי השכר במשרה מלאה בין מורים ותיקים לצעירים לא יוצאי דופן במיוחד לעומת שאר מדינות ה-OECD. הדעות הרווחות, על פערי שכר חריגים בין מורים מנוסים יותר למורים מנוסים פחות בישראל, אינן נתמכות על ידי ההשוואות הבין-לאומיות, כותב בן דוד. במחקרו הוא מצא כי פערי השכר בין מורים עם ותק של 15 שנה לבין מורים חדשים גדלים ל-60% בחטיבות הביניים, מה שמציב את ישראל במעל כשני שלישים ממדינות ה-OECD. לעומת זאת, בחטיבות העליונות, הפער של 29% בין מורים עם 15 שנות ניסיון למורים מתחילים נמוך מאשר רוב המדינות ב-OECD.