.
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו נפגש עם יו"ר אגודת ישראל, ביהדות התורה תקפו

בכיר במפלגה תקף את ראש האופוזציה, ברקע הקרע המחריף ביהדות התורה: "הוא תופס צד בוויכוח לא שלו" • הנתק בין אגודת ישראל לדגל התורה - בגלל מאבק על לימודי הליבה
מיכאל שמש, יאיר אטינגר וזאב קם
28 באוגוסט 2022
08:14
עודכן ב 23:06

המשבר בין אגודת ישראל לדגל התורה לריצה משותפת מחריף. ראש האופוזיציה בנימין נתניהו נפגש הערב (ראשון) עם יו"ר אגודת ישראל יצחק גולדקנופף ועם מוטי בבצ׳יק במצודת זאב. בכיר ביהדות התורה תקף לאחר הפגישה ואמר: "ביבי שוב חוזר על הטעויות שלו ותופס צד בוויכוח אידאולוגי לא לו". 

המכשול בין המפלגות קשור לוויכוח על לימודי הליבה ולא קשור למאבקי המיקום הקבועים בין המפלגות. כך שמכיוון שמדיבר בוויכוח אידיאולוגי, פוטנציאל הנזק גדול. ביום חמישי פרסם משרד החינוך קול קורא למוסדות חינוך חרדיים להצטרף למסלול תקצוב חדש. המסלול יקנה 100% תקצוב למוסדות שעד היום קיבלו רק 50%-60%, תמורת שעות של לימודי ליבה והעמדת התלמידים לבחינות רמה בפיקוח חיצוני. בכאן חדשות פורסם בחודש ינואר על המתווה שגיבשה חסידות בעלז וזכה בהמשך לחסות רשמית של משרדי החינוך והאוצר.

המתווה מחליש את החינוך העצמאי, שנמצא בשליטה ליטאית, ועסקניו ניסו בכל דרך לטרפד אותו. בחודשים האחרונים ופרצה מלחמה בדרג הגבוה ביותר. המנהיג הליטאי הרב גרשון אדלשטיין הזדעק ויתד נאמן הוציא כמה אמירות בשמו גנות "הפירצה החמורה" בחינוך הטהור. בשלב הבא, כשהבחירות באופק, הליטאים ניסו למשטר את בעלז ולהתנות את המשך הריצה המשותפת בהקפאת המתווה. הליטאים איימו ועדיין מאיימים לחזור ולהתמודד לבד כפי שעשו ב-1988. 

התגובה הליטאית המיידית אחרי פרסום הקול קורא היתה ביטול פגישה שתוכננה בין המפלגות, וכרגע יש נתק. ההשפעה של ריצה נפרדת צפויה לסכן את גוש הימין. אפילו אם יימצא פתרון היחסים העכורים בין הצדדים יכולים להשפיע בהמשך, אולי גם על אחוזי ההצבעה לרשימת יהדות התורה.

הורוביץ כועס על חברי מרצ בעקבות דחיקתו ברשימה

יו"ר מרצ היוצא ניצן הורוביץ כועס על חברי סיעתו בעקבות דחיקתו למקום השביעי ברשימה. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב פורסם שמאז שהסתיימו הפריימריז הורוביץ לא עונה לטלפונים של חלק מחברי סיעתו. לאלו שהוא כן ענה אמר כי הוא כועס ומאוכזב מהם על כך שלא סייעו לו להיבחר במקום יותר גבוה.

גם על יושבת הראש החדשה, זהבה גלאון, כועס הורוביץ ואף הבהיר לה זאת בשיחתם. פעילים במרצ ששוחחו איתו הגדירו בשיחה איתו את היחס אליו מצד חברי סיעתו כ"כפיות טובה".

בתוך כך, בצהריים תתכנס מרצ לישיבת סיעה ראשונה מאז הבחירות הפנימיות ותדון בין היתר איך להיערך לבליץ שמתכננים ראש הממשלה לפיד ויש עתיד נגדם. במרצ מודעים לקמפיין שמתוכנן, שנועד להחליש אותם ואת מפלגת העבודה כדי להכריח את שתי המפלגות להתאחד. לכן בישיבה היום הם צפויים לתכנן תגובה ומענה נגדי לאותו קמפיין שעשוי להזיק להם.