-

הטריק הגאוני של הבנקים: מיליארדים מהריבית - על חשבונכם

תכירו את המרווח - מצד אחד הבנקים גובים ריבית גבוהה על המינוס שלכם. מצד שני, לא רוצים לתת ריבית צמודה על הפלוס. זה נותן להם מיליארדים, אבל זה לא חייב להיות ככה. כשהריבית של בנק ישראל עולה ועולה - אפשר לשים את הכסף בפקדונות צמודים לריבית בנק ישראל, ולנצל את הפלוס בסיכון נמוך
שאול אמסטרדמסקי
28 באוגוסט 2022
19:01

אז בנק ישראל מעלה את הריבית שלו, ותיאורטית עכשיו אתם יכולים לקחת את הכסף שלכם ולשים אותו בפיקדון בבנק, וממש ליהנות מזה. והדגש פה הוא על המילה "תיאורטית". כי הבנקים לא העלו את הריביות על הפיקדונות באותו שיעור שבנק ישראל העלה את הריבית.

בנק ישראל העלה את הריבית שלו מ-0 ל-2%. זה ממש הרבה. הריביות על הפיקדונות עלו בפחות מזה. יש לכם מושג מה הריבית שהבנק שלכם מציע על פיקדונות?

הריביות היחידות שהבנקים כן העלו באותו שיעור כמו בנק ישראל הן הריביות על ההלוואות. מה שאומר שהמינוס, המשכנתה וכל הלוואה אחרת שלקחתם מתייקרים. זה הטריק הגאוני של הבנקים: כשהריבית במשק עולה הם מרוויחים טונות של כסף בלי לעשות שום דבר.

המודל העסקי של בנק נמצא בדיוק פה. אתם מפקידים כסף בפיקדון בבנק, הבנק נותן לכם פירורים של ריבית - ואז הוא לוקח את אותו כסף ומלווה אותו לאנשים אחרים בריבית אסטרונומית. הוא עושה כסף על המרווח. כשבנק ישראל מעלה את הריבית, והם מעלים מאוד את הריבית על ההלוואות וקצת את הריבית על הפיקדונות, זה אומר שהמרווח שלהם גדל. מה שאומר שהם עושים יותר כסף מהכסף שלנו בלי להתאמץ בכלל. כל אחוז עלייה בריבית של בנק ישראל שווה לבנקים בהכנסות 5 מיליארד שקלים. הריבית עלתה בשני אחוזים? זה 10 מיליארד שקלים שהם עשו, בלי למצמץ בכלל.

העלאת הריבית והכיס שלנו | האזינו לעוד יום

למה אנחנו לא חלק מהחגיגה הזאת? אנחנו רבים עם דיפלומט על הטונה, עם אוסם על הפסטה. הבנקים בינתיים בשקט בשקט עושים עלינו 10 מיליארד שקלים, והיד עוד נטויה. יש אלטרנטיבה. אם הבנקים לא נותנים לכם ריבית מספיק טובה על הפיקדונות, אתם יכולים לסגור את הכסף באופן אחר לשנה - לקנות מק"ם של בנק ישראל. זו בעצם איגרת חוב שבנק ישראל כאילו מנפיק. היא תיתן לכם יותר מ-2% בשנה כמעט בלי סיכון לחלוטין.

כשהבנקים יבינו שהכסף שלנו נוזל מהם והולך למקום אחר, הם ייזכרו להעלות את הריבית על הפיקדונות. בקיצור, אם הם לא נותנים לנו להשתתף בחגיגה - אין חגיגה.