מצעד הגאווה בתל אביב, 2017
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ממצאי ועדת השופטת בן אור: מבנה "איגי" הקשה על חשיפת פגיעות מיניות

ממצאי ועדת השופטת בדימוס בן אור בעקבות פרשת גל אוחובסקי שנחשפה בכאן חדשות פורסמו: קבלת ההחלטות בארגון הנוער הגאה נתונה בידי קבוצה מצומצמת ובעלת כוח • מלבד התחקיר הפנימי, פרסמה הוועדה בפעם הראשונה בישראל ממצאים על פגיעות מיניות בקהילת הלהט"ב
איתי שיקמן
29 באוגוסט 2022
09:00

בעקבות תחקיר כאן חדשות סביב החשד לפגיעות מיניות של העיתונאי גל אוחובסקי - הבוקר (שני) פורסמו ממצאי ועדת הבדיקה שהוקמה בראשות השופטת בדימוס נאוה בן-אור. הוועדה הוקמה על ידי איגי - ארגון הנוער הגאה, בעקבות התחקיר והתפטרות אוחובסקי מנשיאות הארגון. בהמשך, הוועדה החליטה לצאת בהתנדבות לדרך עצמאית ולסקור באופן כוללני את נושא הפגיעות המיניות בקהילה הגאה.

בממצאי הוועדה נכתב כי "המבנה הארגוני של 'איגי' עלול היה לייצר קושי בכל הנוגע לחשיפה ולהתערבות בפגיעות מיניות בקרבו. נראה היה כי מנגנון קבלת ההחלטות נתון בידי קבוצה מצומצמת ובעלת כוח, שאינה מקיימת קשרים נרחבים ושוטפים עם שדירת המדריכים והחניכים, מה שהקשה על השיח במקרים של פגיעות מיניות".

עוד נכתב כי על אף הבית החם שמעניק הארגון, לצד העסקת צוות טיפולי מקצועי ומסור בתחום הפגיעות המיניות, נראה כי ההביט הטיפולי "אינו רחב דיו על מנת לכסות את מכלול הצרכים המורכבים". עוד נמסר כי צוות ההדרכה של הארגון, המורכב ברובו ממתנדבים צעירים, "אינו מצליח תמיד לספק מענה לפגיעות של הנוער ולצרכיו ולעתים אף אינו מצליח לשקף גבולות ברורים מספיק לשיח המיני באופן שייצור מוגנות לחניכים, שרבים מהם נחשפו לאירועים מיניים טראומתיים". 

קהילה בטלטלה: סדרת כתבות על מהפכת ה"מי טו" של קהילת הלהט"ב

לצד הבדיקה הפנימית בארגון איגי, לראשונה מתפרסמות גם מסקנות על פגיעות מיניות בקהילת הלהט"ב. בתוך כך נכתב, כי הצעירםי בקהילה בתחילת התמודדותם עם זהותם המינית או המגדרית, חווים פערי כוח מובנים בתוכה - בין מנוסים ללא מנוסים, מבוססים כלכלית למוחלשים, מבוגרים לצעירים ועוד. בהמשך נאמר כי "זירה הציבורית אינה מספקת למתבגר הלהטב"קי דוגמאות למערכות יחסים מיניות בריאות ובעלות ערך ובכך מופקרת הזירה לדומיננטיות של המנוסים שהוזכרו לעיל".

לפצח את תחקיר אוחובסקי | עוד יום

 

טענה נוספת של הוועדה הייתה כי "במרכז חיי הקהילה הלהטב"קית מונח יסוד המיניות כמושג מגדיר, מאפיין ומאחד. המרחב החברתי טעון במטען מיני מעצם הווייתו ומתוך ההכרה במרכזיות המיניות נובע גם הסיכון להפרת הגבולות בין ולמעבר ממיניות מיטיבה למיניות פוגענית". 

ההמלצה המרכזית של הוועדה היא קריאה ברורה לשיח פתוח ונוקב, בתוך ומחוץ לקהילה גאה על נורמות מיניות של הסכמה אמיתית ורצון הדדית, מוגנות מינית והתנהלות במפגשים וירטואלים ופיזיים. 

אחרי התחקיר שפרסמה מיכל רבינוביץ' ובו עדויות של שני גברים שטענו כי אוחובסקי כפה את עצמו עליהם, הוגשו בחודש נובמבר האחרון שלוש תלונות נגדו בחשד לעבירות מין בגברים. בחודש מארס האחרון הוגשה תלונה נוספת נגד העיתונאי ונשיא איגי לשעבר. שני התיקים שנפתחו בחשד לעבירות מין בעקבות התלונות, נסגרו מחוסר אשמה. בכלל המקרים הכחיש אוחובסקי את החשדות.

במרכז תחקיר כאן חדשות עמדה עדותו של א', שהותקף לטענתו על ידי אוחובסקי לפני כשנתיים. השניים קבעו להיפגש למפגש מיני עם גבולות ברורים שהופרו מייד. "זה קרה מהרגע הראשון", העיד א', "כמה דקות, הופעל איזה כפתור והוא לא תיקשר כמו בן אדם, הוא תיקשר כמו חיה. יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח, להחדיר לי אצבעות, לגעת, להגיע בכל דרך אפשרית לאזור הזה".

מאיגי נמסר בתגובה: "אנו מברכים על פרסום מסקנות ועדת בן-אור לבחינת פגיעות מיניות בקהילת הלהטב"ק, סוגיה כואבת שאנו נלחמים בה כבר שנים ושמחים לראות את הזרקור שהיא מקבלת כעת. מתוך הבנה עמוקה של האחריות שיש לנו על הסוגיות המורכבות שעומדות בליבת הפעילות שלנו, אנחנו פועלים ללא לאות על מנת לייצר את המענים המקצועיים ביותר.

"הדוח, שהוזמן על ידינו בנובמבר 2021, סוקר את גורמי הסיכון לפגיעות מיניות בקהילה הלהטב"קית, ואת דרכי ההתמודדות והטיפול של הקהילה בהן. אנחנו רואים חשיבות עליונה בשמירה על שלומם של כל חברי הקהילה, ושל הנוער הלהטב"קי בפרט, ומתכוונים להמשיך ולפעול כדי לייצר מרחב אישי בטוח הן בתוך הארגון והן מחוצה לו. בחודשים האחרונים יזמנו תהליכים פנים ארגוניים ברוח המלצות הועדה, ביניהם שינוי בועד המנהל, בגורמים המקצועיים, ובפעולות החינוכיות, ולאחר פרסום הדו"ח נפעל להמשיך מאמצים אלו ביתר שאת בהתאם לדגשים שמסרה הועדה".

באיגי הוסיפו: "הזמנו את הדו"ח עבור תהליכי ההתמקצעות הפנימיים שלנו, מתוך הבנת גודל האחריות שיש בידינו. עם זאת, הדו"ח מתייחס לאיגי כמקרה בוחן של סוגיה קהילתית וחברתית רחבה. אנחנו מעודדים את כל חברי הקהילה לעיין בדו"ח ולאמץ את המלצותיו לשינוי המציאות הקיימת, דרך שיתופי פעולה בין גורמים מרכזיים בקהילה.

"איגי, ארגון הנוער הגאה, שחגג השבוע עשרים שנה להיווסדו, הינו בית לאלפי בנות ובני נוער להט"ב.
איגי שמה לעצמה כיעד להיות מרחב חברתי משמעותי עבור כל נער ונערה מהקהילה הגאה בישראל,
ולייצר עבורם מרחב חברתי משמעותי לגדול ולצמוח בו".