-

מחדל החיות בסנפרוסט: אלה ממצאי הביקורת של משרד הבריאות במפעל

פרופ' גמזו מונה לראש ועדת הבדיקה. במשרד הבהירו בין השאר כי תוכנית בטיחות המזון טעונה בחינה מחודשת • סנפרוסט: "התחלנו לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות לשיפור התהליכים במפעל"
נוב ראובני
29 באוגוסט 2022
18:57

משרד הבריאות ביצע היום (שני) ביקורת פתע תברואתית וטכנולוגית במפעל סנפרוסט בידי מפקחי שירות המזון במחוז הצפון של המשרד. במהלך הביקורת נבחנו ונבדקו תהליכי הייצור והאריזה במפעל לרבות תיעוד ומסמכים. פרופסור רוני גמזו, שהיה ממונה הקורונה, יהיה ראש ועדת הבדיקה. הוא יקבל תשלום מתנובה שיכסה את שעות עבודתו בוועדה. 

נמסר כי ניתן דגש על האמצעים האמורים להפחית ולטפל בהימצאות ונוכחות גופים זרים מן החי במוצרים. במהלך הביקורת עלו ממצאים ונקודות לשיפור לכל אורך שרשרת התהליך שעברו למפעל בכתב להתייחסות ולטיפול.

ביקורת הפתע נעשתה לאחר החזרה יזומה משבת שעברה של המוצר שעועית חתוכה, והחזרה יזומה מתאריך מלפני שבוע של כלל מוצרי השעועית.

ממצאי הביקורת:

1. נמצא שתוכנית בטיחות המזון והבקרה העצמית של המפעל טעונה בחינה מחודשת ושיפורים, החל משלבי המיון והימנעות מהימצאות של גופים זרים במוצרים.

2. נמצא ששלבי המיון למניעת נוכחות גופים זרים במוצרים טעונים תגבור של עובדי בקרה ממיינים בכל השלבים החל משלב האיסוף של התוצרת בשדה ולכל אורך שלבי הייצור.

3. בנוהל תלונות של המפעל כתוב שאוספים כל ממצא מהחי שמתגלה בעקבות תלונה, כאשר בפועל לא מתבצע איסוף של כל ממצא אלא רק ממצאים שהוגדרו במפעל. על המפעל לחדד את נוהל התלונות.

במשרד הבריאות הדגישו כי על המפעל להמשיך לפעול בכל הרמות ובכל המישורים החל משלב הגידול בשדה ועד שלב תיעדוף רכישת ממיינת אופטית נוספת למפעל האריזה, וזאת על מנת להמשיך ולפעול לצמצום והפחתה של המצאות גופים זרים במוצרים, ובכלל. בנוסף לפעולות מתקנות ותגבור מערך המיון שבוצעו ברמה המיידית, המפעל עדיין נדרש להמשיך בתחקור האירועים וגורם השורש, לרבות ולאחר היוועצות עם גורמים ומומחים בינלאומיים בתחום.

מסנפרוסט נמסר בתגובה: "אנו מודים למשרד הבריאות ומברכים על כל ביקורת, שתאפשר לנו להמשיך ולהשתפר. אנו לוקחים ברצינות את ממצאי הביקורת, וכבר התחלנו לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות לשיפור התהליכים במפעל".

תגיות:
סנפרוסט