-

ללמוד כמו בדנמרק: מה אנחנו יכולים לעשות אחרת?

הכיתות קטנות, המשימות מגוונות, התלמידים רגועים, אין כמעט מבחנים וההישגים – מצוינים. רגע לפני 1 בספטמבר, קפצנו לדנמרק לראות איך הם מצליחים לגרום לתלמידים, למורים ולהורים להתגאות במערכת החינוך שלהם
עוד יום עם דניאל אופיר
30 באוגוסט 2022
07:35
עודכן ב 13:01

1 בספטמבר כבר נוקש בדלת, ונכון להקלטת שורות אלה, אנחנו עדיין לא יודעים אם ומתי תיפתח שנת הלימודים. גם אם היא תיפתח כסדרה, אין אחד שיגיד שהוא מרוצה ממערכת החינוך שלנו. נכון, יש איים של מצוינות, ואם לשפוט מהתוצר הלאומי הגולמי, שוק העבודה הישראלי הוא בסך הכול מקור לגאווה. אבל כשאנחנו מדברים על המערכת שעולה הכי הרבה כסף למשלם המיסים - אפילו יותר מתקציב הביטחון - אנחנו מצפים ליותר. תנאים טובים יותר, הישגים מרשימים יותר, ובכלל, שהתלמידים והמורים יהיו מרוצים יותר וגאים במערכת שלהם.

האזינו להסכת עוד יום

אז איפה אנחנו טועים? רגע לפני פתיחת השנה, הזמנו לכאן את כתבנו לענייני חינוך לירן כוג'הינוף. אבל לא נדבר איתו על המשא ומתן, ולא על ההתבטאות התורנית של יפה בן דויד או על הספין האחרון של האוצר. כוג'הינוף היה בשבועות האחרונים במסע באזור קצת יותר קריר - בדנמרק, ולמד מהדנים איך הם עושים חינוך. מתברר שיש לא מעט מה ללמוד מהם, ותאמינו או לא, לא הכול דורש הגדלה של תקציב החינוך.

המסע הזה צולם ונארז לסדרת כתבות שמשודרת השבוע בחדשות הערב בכאן 11, ואנחנו רוצים לשמוע ממנו ומהשותפה שלו למסע הזה, אשת החינוך שני שביט, על התובנות שלהם - איך אפשר ללמוד בישראל ממש כמו בדנמרק.

פרק 1: אופן ספייס שקוף ובלי צלצולים: ככה לומדים בתיכון הקובייה בדנמרק

פרק 2: כיתה + כדור = מתמטיקה: יום בחיי תלמיד בבי"ס יסודי בדנמרק