שבתאי, האסון במירון
צילום: דוד כהן ומיכאל גלעדי, פלאש 90

המפכ"ל שבתאי בתגובה למכתב האזהרה: "אמשיך להוביל את משטרת ישראל"

התייחסויות להחלטת ועדת החקירה לאסון במירון להגיש מכתבים ל-18 בעלי תפקידים הגיעו שעות אחרי ההודעה הדרמטית • בליכוד תקפו: מדובר בעיתוי פוליטי, מגנץ נמסר: לא מחפשים אשמים • ישעיהו פוגל, ששכל את אחיו באסון: "אם הם לא ייקחו אחריות אני מצפה מהוועדה ומהציבור להעמיד אותם במקום"
משה שטיינמץ, מיכאל שמש ויערה שפירא
30 באוגוסט 2022
18:46
עודכן ב 18:50

ועדת החקירה לאסון במירון שלחה היום (שלישי) מכתבי אזהרה לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים דאז אמיר אוחנה. מכתבים נשלחו ל-16 בעלי תפקידים נוספים שלפי חברי הוועדה עלולים להיפגע ממסקנותיה, בהם המפכ"ל יעקב שבתאי ומפקד מחוז צפון הפורש שמעון לביא. תגובות מטעם הגורמים השונים התחילו להגיע רק כמה שעות אחרי ההודעה הדרמטית. במכתב לשוטרים ולמפקדים הצהיר שבתאי כי הוא אינו מתכוון להתפטר בעקבות קבלת מכתב האזהרה ואמר: "אמשיך להוביל את משטרת ישראל".

האזינו לריאיון המלא עם פרקליטו של המפכ"ל, עורך הדין עודד מזוז, בכאן רשת ב

תגובה ראשונה להחלטה הגיעה מטעם מפלגת הליכוד, שיצאה למתקפה ואמרה: "שליחת מכתבי האזהרה בזמן בחירות - עיתוי פוליטי". בליכוד המשיכו והסבירו כי "מאז הקמת המדינה אף ועדת חקירה ממלכתית לא שלחה מכתבי אזהרה למועמדים בבחירות בתקופת בחירות". שר הביטחון בני גנץ, שהגיש לאישור הממשלה את ההצעה להקמת ועדת החקירה בשנה שעברה, מסר מנגד כי "אנחנו לא מחפשים אשמים - אנחנו מחפשים אחריות ולקחים".

> "בחנו את הכשלים שנתגלו לכאורה, חומרתם ומרכזיותם": כל הפרטים על החלטת ועדת החקירה

גם חברי המשפחות השכולות הגיבו לשליחת מכתבי האזהרה. ישעיהו פוגל, ששכל את בנו באסון, אמר בריאיון עם מאיה ראכלין: "למפקד המחוז לשעבר שמעון לביא לפחות היה אומץ לעזוב - השאר הם אידיוטים". פוגל הוסיף בדבריו בתוכנית ערב ערב בכאן 11 כי "אם הם לא ייקחו אחריות עכשיו אני מצפה מהוועדה ומהציבור להעמיד אותם במקום".

ישראל דיסקינד, ששכל את אחיו שמחה באסון, גם הוא הביע ביקורת על כך ש-18 בעלי התפקידים שקיבלו את מכתבי האזהרה "בעקבות אחריותם לאסון" נותרו בתפקידם, מלבד מפקד מחוז צפון לשעבר. גם הוא, אמר דיסקינד, פרש "לא בגלל האירוע אלא בגלל שהשכיל להבין שזה יגיע".

עורך דינו של המפכ"ל שבתאי, עורך הדין עודד מזוז, הגיב בתוכנית בנימיני וגואטה בכאן רשת ב להודעת הוועדה וטען כי "מה שעולה מהמכתבים זה שלוועדה יש ביקורת לגבי תפיסת ההפעלה של המשטרה שפעלו לפיה הרבה מאוד שנים - האירוע ב-2021 לא היה שונה מהבחינה הזו". "ב-2021 לא היו תקנות שמנעו התכנסות בהר", אמר מזוז לרן בנימיני ויגאל גואטה והסביר כי "החשש היה שניסיון להגביל קהל ללא סמכות חוקית, הצדקה וגיבוי ציבורי, כשהממשלה קוראת לציבור להגיע - עלול להיות מסוכן יותר".