-
צילום: רויטרס

איראן הציבה מערכות הגנה "לסיכול מתקפות זרות"

בצל המתיחות עם ישראל וארה"ב: מערכות נפרסו ב-51 ערים במדינה • ספינות של משמרות המהפכה תפסו שני כלי שיט אמריקנים בלתי מאוישים בים האדום. לפי גורם בפנטגון - איראן נאלצה לשחרר אותם לאחר שספינות קרב אמריקניות הגיעו למקום
רם ברנדס
03 בספטמבר 2022
05:14
עודכן ב 17:12

איראן הציבה מערכות הגנה אזרחיות בעשרות ערים ועיירות "לסיכול מתקפות זרות". סגן שר הביטחון האיראני מהדי פרחי הודיע היום (שבת) על המהלך והוסיף כי כלי הגנה הללו מאפשרים לאיראן "לזהות ולנטר איומים תוך שימוש בתוכנה מסביב לשעון בהתאם לסוג האיום והסיכון". 

עוד אמר פרחי: "בימים אלה, תלוי בחוזק המדינות, סוג הקרבות הפך יותר מורכב". הוא הוסיף כי המערכות נועדו למנוע גם סוגים נוספים של לחימה, בהן מתקפות סייבר ולוחמה ביולוגית ורדיואקטיבית. עם זאת, לא ציין אילו מדינות מהוות איום על איראן. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציינו כי הדברים נאמרו "בצל הסלמת המתיחות עם ישראל וארה"ב. 

אמש אירע עימות ימי שני מסוגו בתוך שבוע בין ארצות הברית לאיראן. ספינות קרב אמריקניות אילצו ספינות איראניות בים האדום לשחרר שני כלי שיט אמריקניים לא מאויישים מדגם Sail drones.

הספינות האיראניות אספו אותם אתמול מן המים מול חופי תימן, והטלוויזיה בטהראן טענה כי הם סיכנו את השיט באזור. לדבריה, לאחר שאיראן וידאה שנתיבי השיט הבין לאומיים בטוחים שוחררו כלי השיט האמריקניים. צבא ארה"ב לא הגיב על התקרית בים האדום אך מקור בפנטגון אומר כי איראן נאלצה לשחרר את שני כלי השיט לאחר שספינות-קרב אמריקניות הגיעו למקום.

ביום שני האחרון אירעה תקרית דומה, הפעם במפרץ. הצי האמריקני דיווח כי מנע מספינה של משמרות המהפכה של איראן לתפוס כלי שייט בלתי מאוייש של הצי החמישי של ארצות הברית במים בינלאומיים במפרץ הפרסי.

על פי הדיווח, שפורסם בחשבון הטוויטר של הצי, ספינה של משמרות המהפכה גררה את כלי השייט האמריקני, וספינת סיור אמריקנית הגיבה מיד וניתקה את כבל הגרירה. ארצות הברית גם הזניקה למקום מסוק מטייסת קרב בבחריין. הספינה האיראנית עזבה את האזור כארבע שעות לאחר מכן והכוחות האמריקניים חידשו את פעילותם ללא תקריות נוספות.