-
צילום: רויטרס

נאס"א דוחה שוב את שיגור המשימה לירח

שיגור טיסת המבחן הראשונה היה אמור להתקיים הערב ב-20:17, כחלק מהניסיון האמריקני לחזור לירח לאחר 50 שנה • ביום שני האחרון נכשל עוד ניסיון שיגור בעקבות תקלות טכניות
רם ברנדס
03 בספטמבר 2022
18:04

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א ביטלה היום (שבת) את שיגור טיסת המבחן הראשונה של משימת "ארטמיס" לירח. זוהי הפעם השנייה בה נדחה השיגור השבוע, כאשר ביום שני האחרון בוטל בשל קשיים טכניים. 

מדובר בחללית בת 32 קומות שצפויה להמריא מפלורידה כחלק מתוכנית "ארטמיס" שצפויה להחזיר את האמריקנים לירח, 50 שנה אחרי משימת אפולו האחרונה. היא הייתה צפויה להיות משוגרת על גבי טיל השיגור החדש אס.אל.אס למסע של 42 יום, שיכלול הקפה של הירח, בפעם הראשונה לאחר חמישה עשורים, תוך בדיקה של תפקוד מערכותיה, וכן היבטים רבים של הטיסה בחלל העמוק.

החללית אינה מאוישת, אך נושאת בובות אדם, בין השאר כדי לבדוק השפעה של קרינה מסערות שמש על אסטרונאוטים, וכן לבחון את יעילותו של אפוד הגנה מקרינה שפיתחה החברה הישראלית StemRad.

אם המשימה תצליח, נאס"א צפויה לשגר בעוד כשנתיים משימה מאוישת ראשונה לטיסה סביב הירח, ובשנת 2025 להנחית עליו בני אדם בפעם הראשונה לאחר חמישה עשורים. בהמשך אמורה תוכנית ארטמיס להניח את היסודות לתחנת מחקר מאוישת על הירח, שתהפוך למושבת קבע.

תגיות:
חלל
,
נאס"א