.
צילום: דובר צה"ל

החשד: המחבלים חיכו ליום ראשון כדי לפגוע בהסעה של חיילים

מרדף אחרי המחבל השלישי: פלסטיני שנשוי לאזרחית ישראלית • שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע הם בני אותה המשפחה - אחד מהם ישראלי • פרסום ראשון: עלייה של כ-60 פיגועים מתחילת השנה לעומת השנה שעברה • חשש: הפיגועים יזלגו משכם וג'נין גם לאזורי נוחות
איתי בלומנטל, אליאור לוי וכרמל דנגור
04 בספטמבר 2022
18:04
עודכן ב 23:18

פיגוע הירי בבקעת הירדן: במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה שהפיגוע סמוך לבקעות תוכנן מראש, כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. החשד נובע מכך ששלושת המחבלים השתמשו בנשקים תקניים, החזיקו חומרי בעירה שהכינו מראש, וכן בעקבות העובדה שהם ביצעו את הפיגוע ביום ראשון - יום שבו חיילים שבים לבסיסהם ונעים על צירי התנועה.

על פי גורם ביטחוני בכיר, השלושה גרים באזור ג'נין ובני אותה המשפחה - פלסטיני בן 50 הנשוי לתושבת ישראלית, בנו שמחזיק בתעודת זהות כחולה, ואחיינו הפלסטיני. כוחות הביטחון עדיין מנהלים מצוד אחר האב, שברח מהמקום. הבן והאחיין, ווליד ומוחמד תורכמאן, נתפסו סמוך לזירת הפיגוע אחרי שרכבם התלקח והם פונו לקבלת טיפול רפואי במחלקת הכוויות בבית החולים תל השומר.

נהג האוטובוס, שנפצע קשה בפיגוע מפגיעות ירי בכמה אזורים בגופו, מתאושש מניתוח. הוא מורדם ומונשם ומחר צפוי לעבור ניתוח נוסף. החייל שנפצע בינוני, בן ה-19 שהיה מלווה הנסיעה והיה גם הוא בקדמת האוטובוס, גם כן נזקק לניתוח עקב פגיעת רסיס. שניים מחמשת החיילים שנפצעו  קל שוחררו מאישפוזם בית החולים העמק בעפולה.

פרסום ראשון: מתחילת השנה - עלייה של כ-60 פיגועים לעומת השנה שעברה

לפי נתונים שהוצגו בפני מערכת הביטחון ופורסמו היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, מתחילת השנה חלה עלייה של יותר מ-60 פיגועים לעומת השנה שעברה: ב-2021 כולה נרשמו 91 פיגועים, מתוכם 16 לעבר אזרחים ו-75 לעבר כוחות הביטחון. זאת, כשבשנת 2022, שעדיין לא הסתיימה, בוצעו עד כה יותר מ-150 פיגועים - 19 לעבר אזרחים ויותר מ-130 לעבר כוחות הביטחון. רוב הפיגועים - ללא נפגעים.

הנתונים הללו לא כוללים יידוי אבנים ובקבוקי תבערה, אבל כוללים ירי מכוון לעבר כוחות הביטחון במהלך כניסות לערים הפלסטיניות ולכפרים. הנתונים מצביעים על עלייה חדה בפיגועים, בעיקר באלה שמכוונים לעבר כוחות הביטחון. במקביל, ישנה עלייה משמעותית במספר המעצרים שמבצעים כוחות הביטחון ביהודה ושומרון - כשמתחילת מבצע שובר הגלים נעצרו יותר מ-1,200 מבוקשים.

חשש: ההסלמה תזלוג משכם וג'נין לאזורי נוחות

במערכת הביטחון מעריכים שההסלמה רק תתרחב, וצופים עלייה במספר פיגועי הירי שיבוצעו בידי חוליות מקומיות חמושות. כעת חוששים גם מזליגת הפיגועים גם ל"אזורי נוחות", כמו בקעת הירדן. מדובר באזור מאוד בטוח, גם עבור ישראלים, שנוסעים שם די בחופשיות. בתוך זאת, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שעד לפני שנה היו עוצרים חוליות טרור באזורים קשים יותר כמו שכם וסילוואד, לא נמצאים בתמונה בעקבות אובדן הלגיטימציה הציבורית. בנוסף, המנגנונים הפלסטיניים נמנעים מהתערבות בנושא עקב בעיות כספיות ובעיות בינם לבין עצמם.

במקביל, בחמאס מעודדים את ההסלמה ומסתכלים עם הפנים קדימה לסוף ספטמבר וחגי תשרי. הדרך של ארגון הטרור לנסות להדליק את הגדה גם בחלקה הדרומי הוא באמצעי רגיש, אבל גם מאוד פשוט עבורו - מסגד אל אקצא. כבר היום חמאס מנסה להביא לבערה גם באזור חברון, ירושלים ושכם, וימשיך בניסיונותיו בשבועות הקרובים. 

כדי להנמיך את הלהבות, במשרד הביטחון ממליצים להמשיך עם איסוף המודיעין, החרמת הנשקים, המעצרים והפשיטות ועם המאבק בארגוני הטרור הממוסדים, הג'יהאד האסלאמי וחמאס. בתוך הזאת, בצה"ל לא צופים מבצע "חומת מגן 2"– אלא המשך המעצרים והפשיטות.

גורם ביטחוני בכיר: כך בוצע הפיגוע - דקה אחר דקה

הגורם הביטחוני הבכיר גם שחזר את השתלשלות האירוע. הוא סיפר כי האירוע התחיל ב-12:37 כשאוטובוס של חטיבת כפיר שיצא מתל אביב לבסיס האימונים, דרך כביש אלון, נסע לכיוון בקעות. רכב המחבלים, בעל לוחית זיהוי צהובה, הזדנב לאוטובוס ונסע אחריו במשך מספר דקות. לאחר מכן, המחבלים עקפו את האוטובוס משמאל וזרקו חומר דליק (בקבוק תבערה או בנזין) וכשהגיעו לחזית ביצעו ירי לכיוון האוטובוס.

לדברי הגורם, נמצאו מחסניות על הכביש, כך שנראה שהחליפו מחסניות. האוטובוס הוסט על ידי מפקד המחלקה, כי הנהג נפצע, והוא נעצר בקיר. המפקד וחייל נוסף ירו מהחלון הקדמי לכיוון הרכב, שנמלט מהמקום. הרכב של המחבלים נסע שני קילומטרים, פנה לכביש עפר סמוך לבקעות שמגיע לאזור טובאס, ומסיבה שלא ברורה החומר הדליק שאיתו ניסו לשרוף את האוטובוס התלקח והרכב נשרף. המחבלים קפצו מהרכב והרכב נסע עוד 100 מטר ושם השריפה תפסה את הקבינה.

בזמן הזה, לאוטובוס קפצו רבש"צים, שוטרים וחיילים מכפיר, זיהו את הרכב ובסריקות מצאו את שני המחבלים שזרקו את הנשקים שלהם מחוץ לרכב.

בפיגוע נפצע נהג אוטובוס כבן 60 כתוצאה מירי לעבר אוטובוס של חיילים בכביש 578 ליד בקעות. נוסף לנהג נפצע בפיגוע קצין באורח בינוני וחמישה חיילים נוספים נפצעו באורח קל מפגיעת רסיסים.

בהכנת הידיעה השתתפו חן ביאר ורועי שרון