שירין אבו עאקלה

גורם צבאי בכיר: סבירות גבוהה יותר שהעיתונאית נפגעה מירי צה"ל

צה"ל פרסם את מסקנות התחקיר על מותה של שירין אבו עאקלה בג'נין, מהן עולה סיכוי גבוה כי נורתה ע"י לוחם דובדבן שחשב בטעות שמדובר במחבל • הלוחם ביצע את הירי בזמן שהכוחות חולצו מהאזור תחת אש כבדה • עם זאת, בצבא לא שוללים לחלוטין את האפשרות שהעיתונאית נורתה בידי חמושים פלסטינים
איתי בלומנטל ועמיחי שטיין
05 בספטמבר 2022
15:59

צה"ל פרסם היום (שני) את מסקנותיו מהאירוע בו נורתה למוות העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה בחודש מאי בג'נין. גורם צבאי בכיר מסר: "סבירות גבוהה יותר ששירין נפגעה בשוגג מירי צה"ל ולא מירי של חמוש פלסטיני. עדיין לא ניתן לקבוע זאת בוודאות". הפרקליטה הצבאית הראשית קבעה כי אין חשד לביצוע עבירה פלילית באירוע, ושלא תפתח חקירת מצ"ח בנושא.

תיעוד מקסדות הלוחמים ביום האירוע (צילום: דובר צה"ל)

מהתחקיר עולה כי בבוקר האירוע נכנסו שתי פלוגות מסתערבים מדובדבן לג'נין כדי לעצור שני יעדי טרור. מבוקש אחד נעצר, והמבוקש השני לא היה בביתו. הפעילות התארכה מעבר לזמן המתוכנן, ולכל אורכה נורתה אש לעבר הכוחות. שיירת רכבים משוריינים הגיעה למקום כדי לחלץ את הלוחמים. לאחר יציאת הכוחות, הלוחמים קיבלו את הדיווח על כך שעיתונאית פלסטינית נפגעה.

בצה"ל ביצעו סדרת תחקירים והבינו כי הסבירות גבוהה שהעיתונאית הפלסטינית נפגעה מירי של לוחם דובדבן, שירה לעבר דמות שזיהה בטעות כמחבל באזור ממנו נפתחה אש לעבר הכוחות. הלוחם ירה באירוע כ-20 כדורים דרך חרך הירי ברכב הממוגן, ועם כוונת אופטית שמגדילה פי ארבעה. יחד עם זאת, בצה"ל לא שוללים לחלוטין אפשרות שהעיתונאית נורתה בידי חמושים פלסטינים.

לאחר האירוע הוקם בצה"ל צוות מומחים שבחנו צילומים מהתקשורת הבין לאומית, קטעי סאונד, קווי ירי, קווי ראיה ובליסטיקה, וגם ניסו לבחון את הקליע שהגיע מהפלסטינים לידי האמריקנים – אולם מצב הקליע לא אפשר לקבוע אם נורה מנשק צה"לי. גורם צבאי בכיר אמר כי לא נמצאו באירוע פערים בהוראות הפתיחה באש או בתדרוך הכוחות.

תיעוד פלסטיני לירי חסר הבחנה של חמושים פלסטינים בזירת האירוע

במהלך התחקיר העבירו בצה"ל את המסקנות לידי הפרקליטה הצבאית הראשית, שדרשה לבצע בדיקות והשלמות. עם סיום התחקיר היא קבעה כי לא קיים חשד לביצוע עבירה פלילית. מסקנות החקירה הסופית הועברו גם לידי האמריקנים

בתחילת חודש יולי הודיע משרד החוץ האמריקני שלא ניתן לקבוע מי ירה בעיתונאית והדגיש - אין סיבה להאמין שהירי היה מכוון. ההודעה נמסרה בתום בדיקה בליסטית שעשה מומחה אמריקני במעבדת המשטרה בירושלים, לאחר שהרשות הפלסטינית העבירה לידי האמריקנים את הקליע. בהודעה האמריקנית נכתב כי מומחים בליסטיים קבעו שהקליע ניזוק קשות ולכן אין אפשרות להגיע למסקנה ברורה אם נורה מנשק שהיה בשימוש חיילי צה"ל.