למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: דובר צה"ל

"המעשים שלו הרגו אותי": החיילים שצולמו בעירום על ידי מפקדם - מדברים

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד המפקד על מעשים מגונים ועבירות נוספות • "זה רודף אותי לכל מקום. אני לא מוכן לחזור לצבא", אמר אחד הלוחמים בריאיון לכאן רשת ב • צה"ל: רואים בחומרה את האירוע, המפקד הושעה מתפקידו
כרמלה מנשה
06 בספטמבר 2022
14:20

שלושה שבועות לאחר שפורסם בכאן רשת ב כי מפקד ללוחמים ביחידה קרבית נעצר בידי המשטרה הצבאית בחשד שצילם חיילים ומפקדים בעירום, היום (שלישי) פורסמו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב עדויותיהם של כמה מן החיילים שצולמו. בנוסף, פורסם היום כי הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד המפקד על מעשים מגונים ועבירות נוספות.

"זה מפקד שאני הערכתי, הערצתי אותו", אמר אחד המפקדים לכאן רשת ב. "זה אדם שאמור לשמור עליי, לצאת איתי למלחמה. לא האמנתי שבן אדם יכול לעשות דבר כזה". החייל סיפר כי בחקירת מצ"ח סיפרה לו החוקרת כי מפקדו צילם תמונות שלו ושל חיילים נוספים. "הראו לי את איבר המין שלי כשאני בשטח. הוא צילם אותי בלי ידיעתי, תוך כדי אימון, תוך כדי תרגיל. התמונות שלי מסתובבות חופשי, אני לא יודע מי רואה אותן עכשיו. אני לא יודע אם הצליחו למחוק הכול. איך דווקא שם זה קרה לי, דווקא שם עברתי את ההשפלה הזאת".

האזינו לעדויות הלוחמים בכאן רשת ב

"ראיתי את עולמי חרב עליי", סיפר לכאן רשת ב מפקד אחר שצולם אף הוא, וביקש להתראיין בעיוות קול. "בחקירה נאמר לי שיש כמה סרטונים שלי, במשך דקות ארוכות שבהן אני מתועד באופן מיני, מתקלח ויוצא מהמקלחת. לא רק שלי לצערי, אלא של חברים שלי גם, ראיתי אותם איתי יחד בסרטונים. אני פה כדי שאותם אנשים שעושים כאלה מעשים, לא יזכו לשרת את המדינה וללבוש מדי צה"ל. לא יזכו לשנייה שקט, כמו שלי אין שנייה שקט. כמו שאני הולך לישון עם זה כל לילה וקם עם זה כל בוקר".

"כל דקה אני לוקח את האשמה הזאת עליי", אמר המפקד בריאיון. "איך לא בדקתי? איך לא ידעתי? בסך הכול הייתי חבר טוב. לא חשדתי, וגם כשחשדתי לא האמנתי. המעשים שהוא עשה הרגו אותי. הראש שלך לא מסוגל להכיל את זה, שחבר שלך שלפני כמה דקות זחלתם ביחד, עשית לו סחיבת פצוע שלושה ק"מ. פתאום אומרים לי שהוא צילם אותי וכל הנקודות מתחברות לי".

"היינו תוך כדי תרגיל, בתוך השדאות", אמר המפקד. "בהפסקה בין לבין הלכתי להשתין כמו שבן אדם צריך לעשות בשטח. הוא בא להשתין לפניי משום מה, זה דבר לגיטימי. תוך כדי האקט מסתבר שהוא ממש לקח סרטון שלי כדי לענג את עצמו מינית. כשראיתי את העדות שלו במצח חשכו עיניי. אתה לא מאמין שבן אדם מסוגל לעשות דבר כזה. זה בין הדברים הקשים שיצא לי לחוות בצה"ל".

"באיזו זכות הוא עדיין משרת?", שאל המפקד בריאיון. "אני לא ישן בלילות, אני לא חי בימים. אני לא מתפקד 24/7 בגלל זה. זה רודף אותי לכל מקום. אני לא מוכן לחזור לצבא, אני לא מסוגל, לא אחרי מה שעברתי. אני לא מצליח להרים את עצמי מזה, כל הזמן המחשבה שאנשים יידעו שזה אני. זה ריסק אותי וזה לא עוזב אותי. מאיפה האומץ? באמצע תרגיל זה מה שאתה עושה? אתה אפס, אתה צריך להתבייש בעצמך כל יום מחדש. אתה לא רק צילמת, אתה גם לקחת סיכון על החיילים שלך. אתה חטאת לתפקיד שלך ואני לא אסלח לך בחיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה בחומרה כל אירוע של פגיעה על רקע מיני ופועל למיגור התופעה. נגד החייל הוגש כתב אישום בעבירות של פגיעה בפרטיות, מעשים מגונים ועבירות נוספות, לאחר שצילם בסתר חיילים אשר שירתו עימו. עם כתב האישום, הוגשה בקשה לחילוט מכשיר הטלפון הסלולרי באמצעותו בוצעו המעשים. החייל נעצר במסגרת החקירה למשך שבעה ימים. החייל הושעה על ידי מפקדיו מתפקידו כמפקד ולוחם, לאחר שנסיבות המקרה הובאו בפניהם על ידי הפרקליטות הצבאית, והוא משרת כיום ביחידה עורפית במרכז הארץ. התביעה הצבאית מלווה את נפגעי העבירה לאורך ההליך, מעדכנת אותם בהתפתחויות ומעניקה להם את כלל הזכויות המגיעות להם על פי חוק".