מנאר חג'אג' ובתה

הרצח הכפול בלוד: מרים שוהה בדירת מסתור, אימה ואחותה נטמנו

מרים אבו חג'אג', שניצלה באירוע הירי בלוד, הועברה לדירת מסתור לזמן בלתי מוגבל • מאות הגיעו להלוויה, למשטרה אין קצה חוט לעת עתה
הדס גרינברג
07 בספטמבר 2022
16:07
עודכן ב 21:21

מנאר וחדרה אבו חג'אג', אם ובתה שנרצחו השבוע בלוד, הובאו היום (רביעי) למנוחות. מרים, הבת שניצלה באירוע, לא הגיעה להלווית השתיים עקב חשש של המשטרה לחייה. האחות הועברה לדירת מסתור לזמן בלתי מוגבל ומלבד ההלוויה, גם משפחתה לא תוכל לפגוש אותה בשלב זה.

מרים נמצאת בסכנה ממשית מאחר שלמשטרה אין קצה חוט בנוגע לזהות המתנקשים והעובדה שהיא ראתה אותם בזירת הרצח. הצפי הוא שהנערה בת ה-14 תישאר בדירת מסתור עד שהמתנקשים ייתפסו, ואר לאחר מכן תיבחן רמת האיום על חייה. מלבד מרים, ישנן בלוד כ-50 נשים מאוימות. 

בתוך כך, המפכ"ל יעקב שבתאי התייחס היום לרצח של מנאר ובתה ואמר כי "המתנקשים הפכו למבוקשים מספר אחת שלנו". שבתאי הוסיף כי מי שמתכננים רצח של אם ושתי בנותיה הם "עבריינים מהזן השפל ביותר", והוסיף: "מציע לכל מי שרוצה לבצע מעשה כל כך ברברי לחשוב שנית". המפכ"ל אמר את הדברים בטקס חשיפת פרשיית "שערי שמיים", חקירה סמויה במסגרתה נעצרו עשרות חשודים בסחר בכלי נשק לא חוקיים וסמים. 

ראש הממשלה יאיר לפיד עדכן הבוקר את ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, כי יביא לאישור הממשלה ביום ראשון החלטה להארכת תוכנית טיפול נקודתית בחינוך בעיר. זאת, בהמשך לשיחתו אמש עם השר לביטחון הפנים עמר בר לב והמפכ"ל. בשיחתם, קבעו לפיד ורביבו להישאר בקשר קבוע, כדי שראש הממשלה יוכל לעקוב מקרוב ולסייע בהשבת המשילות בעיר.

המשטרה, כוחות מיוחדים של מג"ב ושל צה"ל פשוט הלילה על בתיהם של כ-60 חשודים המוכרים למשטרה, בתום החקירה הסמויה שארכה כ-10 חודשים. במסגרת החקירה הפעילה המשטרה סוכן סמוי שרכש עשרות כלי נשק, בהם M16, קלצ'ניקוב, קרלו ואקדחים, מסוחרי אמצעי לחימה בלתי חוקיים. מהראיות עולה כי הנשקים יועדו, לפי החשד, גם לביצוע פעילות פח"ע. בנוסף רכש הסוכן כ-2 קילו סם מסוג קוקאין. בפשיטה נתפסו שני אקדחים, כמות גדולה של תחמושת וחומר החשוד כסם מסוג קוקאין בכמות גדולה. בנוסף, חולטו כשני מיליון שקלים.

מחמוד נאסר, רכז המאבק באלימות ופשיעה במגזר הערבי בוועד הארצי של הרשויות הערביות, שוחח היום עם קרן נויבך והטיח ביקורת במשטרה: "אני לא מבין איך המשטרה משלימה עם העובדה שבמאזן ההרתעה ידם של הפושעים על העליונה". נאסר הוסיף בריאיון בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב כי ארגוני הפשיעה מנסים להשתלט על החברה הערבית ואמר: "זה לא אמור לזעזע רק אותנו בתור אזרחים ערבים, זאת מציאות שאמורה להדאיג את מנהיגי המדינה".