.
צילום: אי-פי

דוח סבא"א: איראן חצתה את כמות האורניום המועשר שמספיקה לפצצה

על פי הדוח, לאיראנים יש כבר יותר מ-55 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 60%. לפי הגדרות הסוכנות, 42 ק"ג מספיקים לצורך פצצה. לכן, אם איראן תעשיר עוד את הכמות הנוכחית של האורניום שברשותה - יהיה לה מספיק לגרעין • חקירות סבא"א על אתרי הגרעין הלא-רשמיים של איראן עדיין תקועות
שחר אלהרל
07 בספטמבר 2022
16:34

דוח של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אוטמית שפורסם היום (רביעי) מזהיר: מאגר האורניום המועשר (עד 60%) של איראן גדל וחצה את הכמות שלעיתים מוגדרת כמספיקה עבור פצצה גרעיני. הדוח הרבעוני של הסוכנות, שיופץ למדינות החברות בו, הגיע היום לידי סוכנות הידיעות רויטרס. 

על פי הדוח, מאגר האורניום המועשר עד 60% של איראן – זה שמעשיר את הצנטריפוגות למצב צבירה של גז – גדל מאז הדוח האחרון במאי 2022, לפי ההערכות בכ-12.5 קילוגרמים, לכמות כוללת של 55.6 קילוגרמים.

 תחנת הכוח הגרעינית בבושהר, איראן (צילום: אי-פי)

עפ"י חלק מההגדרות, אם האורניום בכמות הנוכחית יועשר עוד - זה יספיק מבחינה תיאורטית כדי להגיע לפצצה גרעינית. על פי הגדרת סבא"א – כמות זו עומדת על 42 קילוגרמים. מבחינת מצבור האורניום המועשר הכולל (לא בהכרח של עד 60%), מאז הדוח במאי ההערכות הן שאיראן הגדילה אותו ב-131.6 קילוגרמים, מה שמביא אותה לסכום כולל של קרוב ל-4 טונות. 

עוד פורס בדוח שאיראן ממשיכה להפר הגבלות מרכזיות שנכללו בהסכם הגרעין של 2015. אם הסכם הגרעין יחודש, יהיה עליה לספק רישומים מקיפים לסוכנות - וזו תוכל להוסיף אמצעי פיקוח על תוכנית הגרעין האיראנית. עם זאת, בדוח מצוין כי גם אם הרישומים האיראניים ואמצעי הפיקוח יושגו – עדיין יוותרו אתגרים משמעותיים ביחס ליכולת לאמת את מלאי הצנטריפוגות של איראן.

פצצה מתקתקת | האזינו לעוד יום

החלק השני של הדוח עוסק בחקירות ארוכות השנים של הסוכנות באתרי הגרעין הלא-מוצהרים של איראן. כמו בדוח הקודם, גם כאן מצוין שאיראן טרם סיפקה תשובות מהימנות לגבי המקור של שאריות האורניום שנמצאו בשלושה אתרי גרעין לא-מוצהרים. בחלק השני של הדוח נכתב: "המנהל הכללי (של סבא"א) ממשיך להיות מודאג באופן הולך וגובר מכך שאיראן לא משתפת פעולה עם הסוכנות בנוגע לסוגיות המעקב והפיקוח בתקופה המדוברת, ומכך שמשמעות הדבר היא שלא נעשתה שום התקדמות לקראת פתרון סוגיות אלה".