-

לפיד תוקף את ארה"ב: "אף אחד לא יכתיב לנו הוראות פתיחה באש"

רה"מ הגיב לביקורת הבין לאומית והבקשה של ארה"ב לשנות את נהלי הפתיחה באש. לפיד הוסיף: "לא אתן שיעמידו לדין לוחם בצה"ל שהגן על חייו מירי של טרוריסטים רק כדי שנקבל מחיאות כפיים בחו"ל"
איתי בלומנטל
07 בספטמבר 2022
19:27

ראש הממשלה יאיר לפיד תקף היום (רביעי) את ארצות הברית בעקבות הבקשה לשנות את נהלי הפתיחה באש בעקבות מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה בג'נין. בנאום בטקס סיום קורס חובלים אמר: "אף אחד לא יכתיב לנו הוראות פתיחה באש". 

לפיד הוסיף: "לא אתן שיעמידו לדין לוחם בצה"ל שהגן על חייו מירי של טרוריסטים רק כדי שנקבל מחיאות כפיים בחו"ל". ראש הממשלה ציין כי מדובר בטרגדיה בזמן תקרית שבה נורתה אש כבדה בידי מחבלים. "צה"ל לעולם אינו יורה במכוון על חפים מפשע", הדגיש.

גם שר הביטחון בני גנץ התייחס לתקרית ולביקורת הבינלאומית. "הרמטכ"ל והוא בלבד, קובע וימשיך לקבוע את הוראות הפתיחה באש בהתאם לצורך המבצעי ולערכי צה"ל. לחיילי צה"ל יש גיבוי מלא לבצע את משימתם", אמר גנץ. במקביל, יצא השר נגד הרשות הפלסטינית: "אנו דורשים מהרשות הפלסטינית לא רק לדבר נגד טרור, אלא גם לפעול מולו". עם זאת, גנץ הבהיר - "נמשיך לחזק את הגורמים המתונים בשטח ולאפשר לרוב שאינו מעורב בטרור  - פרנסה טובה ושגרת חיים".

שלשום פורסם תחקיר מעמיק של צה"ל שקבע כי קיימת סבירות גבוהה ששירין אבו עאקלה נהרגה מאש צה"ל. בתחקיר שנעשה שילב צה"ל גורמים מאמ"ן, ומסקנותיו העלו כי העיתונאית נפגעה מירי של לוחם דובדבן. הלוחם ירה לעבר דמות שזיהה בטעות כמחבל באזור ממנו נפתחה אש לעבר הכוחות.  יחד עם זאת, בצה"ל לא שוללים לחלוטין אפשרות שהעיתונאית נורתה בידי חמושים פלסטינים.