צ'רלס
צילום: אי-פי

נאום המלך צ'רלס: "כמו אימי, אקדיש את חיי לשירות הציבור"

נאומו אמר צ'רלס כי אימו הייתה השראה ודוגמה לו ולכל משפחתו, והם חבים לה את החוב העמוק ביותר – "החיבה, ההערצה והכבוד שהיא עוררה הפכו לסימן ההיכר של שלטונה"
עמיחי שטיין, מאיה ראכלין ורם ברנדס
09 בספטמבר 2022
06:58
עודכן ב 21:30

נפרדים מהמלכה אליזבת | המלך צ'רלס השלישי נשא היום (שישי) נאום ראשון לאומה בתפקידו ואמר: "כמו אימי, אקדיש את חיי לשירות הציבור". בנאומו אמר צ'רלס כי אימו הייתה השראה ודוגמה לו ולכל משפחתו, והם חבים לה את החוב העמוק ביותר על אהבתה, ההדרכה, ההבנה והדוגמה שנתנה. הוא ציין שלאורך כל שנות מלכותה, אליזבת שירתה את חבר העמים הבריטי במסירות.

"החיבה, ההערצה והכבוד שהיא עוררה הפכו לסימן ההיכר של שלטונה", הוסיף צ'רלס. "היא שילבה את התכונות האלה עם חום, הומור ויכולת בלתי פוסקת לראות תמיד את הטוב שבבני אדם". המלך צ'רלס ציין כי במהלך 70 שנות מלכותה של אליזבת' השתנתה החברה ושגשגה, ומוסדות המדינה השתנו אף הם. "עם זה, הערכים לא השתנו, ועליהם להמשיך להישאר קבועים".

נאום המלך צ'רלס

מוקדם יותר צ'רלס הגיע לארמון בקינגהאם יחד עם אשתו, המלכה-רעיה קמילה, ולחץ ידיים לקהל שהתקבץ שם. בהמשך הוא נפגש עם ראש הממשלה הנכנסת ליז טראס. מחר בצהריים תתכנס בארמון סנט ג'יימס מועצת העליה, גוף טקסי שתפקידו להכריז רשמית על מינויו של יורש למלכה. צ'ארלס עצמו יישבע אמונים לכנסיה וישמיע הצהרה.

בצהריים נורו בממלכה 96 מטחי כבוד לזכרה של המלכה אליזבת שהלכה לעולמה אתמול, מטח אחד עבור כל שנה משנות חייה. ראש הממשלה טראס אמרה כי אליזבת הייתה אחת מהמנהיגים הגדולים שידע העולם. היא ציינה כי שוחחה עם המלך צ'רלס אמש והוסיפה: "אנו חייבים לו את נאמנותנו ואת מסירותנו".

לוח הזמנים המתוכנן

מחר: תתקיים פגישה של The Accession Council (מועצת העלייה) שתכריז על צ'ארלס רשמית כמלך. לראשונה בהיסטוריה, פגישת המועצה תועבר בשידור חי

> יום ראשון: ארונה של המלכה יחל את מסעו מסקוטלנד ללונדון. התחנה הראשונה היא אדינבורו, שם יערכו טקסים סקוטיים מסורתיים

> יום שני: יתקיים בסקוטלנד טקס זיכרון בכנסייה בנוכחות המלך צ'ארלס ובני המשפחה. גם בווסטמיניסטר יתכנסו הפוליטיקאים לטקס זיכרון. המלך צ'ארלס יחל את מסעו ברחבי המדינה

> יום שלישי: ארון המלכה יוטס ללונדון. תתתקיים חזרה גנרלית למסע הארון מארמון בקינגהאם לכנסיית ווסטמינסטר

> מיום רביעי עד יום ראשון הבא: ארון המלכה יוצג בכנסיית ווסטמיניסטר שם יוכלו האזרחים לעבור על פניו

> יום שני, 19 בספטמבר: טקס האשכבה בכנסיית ווסטמיניסטר בנוכחות 2,000 מוזמנים בהם מנהיגי מדינות. משם יילקח ארונה של המלכה לקפלת סנט ג'ורג' שבטירת וינדזור לטקס נוסף. לאחר מכן יתקיים טקס קבורה פרטי עם בכירי משפחת המלוכה.

> מקום מנוחתה האחרון של המלכה יהיה קפלת הזיכרון למלך ג'ורג' השישי, נספח לקפלה הראשית, שם טמונים אביה ואמה - המלך ג'ורג' והמלכה אליזבת האם, וכן גם אפרה של אחותה, הנסיכה מרגרט. ארונו של הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו, יועבר להיטמן סמוך לרעייתו.

שגרירת ישראל בבריטניה, ציפי חוטובלי, אמרה הבוקר כי בשגרירות נערכים להלווייתה של המלכה. חוטובלי אמרה בריאיון למאיה ראכלין בכאן רשת ב כי השגרירות יצרה קשר עם לשכות הנשיא הרצוג וראש הממשלה לפיד, וכי בימים הקרובים תזמן הממלכה את המנהיגים מהעולם להלוויה.

"זהו בוקר עצוב מאד בממלכה וכולם מכונסים באבל לאומי", אמרה השגרירה. חוטובלי סיפרה כי בפגישת הזום שקיימה עם המלכה עם מינויה לתפקיד, אמרה לה אליזבת כי העצה שלה לחיים היא להשקיע במערכות הקשרים הקרובות ובמשפחה. "המשפחה הייתה מאד מרכזית בחייה", אמרה.

אליזבת השנייה הוכתרה לפני 70 שנה למלכת הממלכה המאוחדת, צפון אירלנד ו-14 מדינות נוספות. תקופת מלכותה היא הארוכה ביותר בתולדות הכתר הבריטי והיא הייתה גם המנהיגה הוותיקה בעולם. בתקופת מלוכתה כיהנו בבריטניה 15 ראשי ממשלה, הראשון שבהם וינסטון צ'רצ'יל, וכן 14 נשיאים אמריקניים, הראשון - הארי טרומן.

היום שאחרי אליזבת | האזינו לעוד יום