גנץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בפעם השנייה בשבועיים: גנץ ייצא לביקור בארה"ב ביום ראשון

ברקע הניסיונות להשפיע על הסכם הגרעין המתגבש: שר הביטחון צפוי להיפגש עם מזכ"ל האו"ם ויקיים תדרוך לשגרירי מדינות מועצת הביטחון
גילי כהן ואיתי בלומנטל
09 בספטמבר 2022
15:48

שר הביטחון בני גנץ הודיע היום (שישי) שייצא ביום ראשון לביקור מדיני ביטחוני בארצות הברית, בפעם השנייה בתוך כשבועיים. גנץ צפוי להיפגש בין השאר עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ועם שגרירת ארצות הברית לארגון לינדה תומאס-גרינפילד. שר הביטחון יקיים גם תדרוכים לשגרירי מדינות מועצת הביטחון ולשגרירי מדינות הסכמי אברהם באו"ם.

בביקורו הקודם של שר הביטחון הוא סייר במפקדת פיקוד המרכז האמריקני בפלורידה ונפגש עם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן. הביקור בוצע כחלק מהניסיונות של ישראל להשפיע על הסכם הגרעין המתגבש מול איראן והמעצמות. 

ביום רביעי פורסם דוח של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית על איראן, שבו נכתב שלאיראנים יש כבר יותר מ-55 ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 60%. לפי הגדרות הסוכנות, 42 ק"ג מספיקים לצורך פצצה. לכן, אם איראן תעשיר עוד את הכמות הנוכחית של האורניום שברשותה - יהיה לה מספיק לגרעין. בעקבות הדוח, ישראל מפעילה לחץ על הסוכנות לאנרגיה אטומית להעביר גינוי נגד איראן. 

החלק השני של הדוח עוסק בחקירות ארוכות השנים של הסוכנות באתרי הגרעין הלא-מוצהרים של איראן. כמו בדוח הקודם, גם כאן מצוין שאיראן טרם סיפקה תשובות מהימנות לגבי המקור של שאריות האורניום שנמצאו בשלושה אתרי גרעין לא-מוצהרים