זירת הפיגוע שנמנע ביפו
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

המנגנונים הפלסטיניים: מקבלים 70% מהשכר, המוטיבציה נמוכה

בכיר במנגנונים מגיב בשיחה עם כאן חדשות להאשמות הרמטכ"ל כוכבי על אוזלת ידם בהסלמה הנוכחית • הפיגוע שנמנע ביפו: המחבל הצליח להסתנן לישראל דרך פרצה בגדר ההפרדה • רצף הפיגועים ביו"ש: נעצרו כמה מחבלים שהיו מעורבים בירי לעבר אוטובוס ועמדות צה"ל
אליאור לוי
09 בספטמבר 2022
17:23
עודכן ב 23:01

גורם בכיר במנגנוני הביטחון הפלסטיניים מגיב הערב (שישי) בשיחה עם כאן חדשות להאשמות הרמטכ"ל כוכבי על אוזלת ידם בהסלמה הנוכחית. הגורם טען שבישראל נמנעים מלדבר על כך שאנשי המנגנונים מקבלים רק 70% מהמשכורת שלהם במשך תקופה ארוכה, ולכן המוטיבציה שלהם לפעול נמוכה בהתאם.

תשלום המשכורות נעשה באופן חלקי בשל קיזוז כספי המסים הפלסטיניים שישראל מעבירה לרשות, בגלל תשלום המשכורות למחבלים. על כך הגורם הוסיף: "נניח שנפסיק את תשלום המשכורות למשפחות - אולי אתם תהיו מרוצים, אבל תוך 24 שעות הרשות הפלסטינית תקרוס כי תהיה הפיכה אזרחית. מה אתם מעדיפים, תשלום משכורות או קריסת הרשות הפלסטינית?"

הגורם המשיך ומא כי סיבה נוספת לקשיים הפיננסיים של המנגנונים היא העובדה שהקהילה הבין לאומית הפחיתה משמעותית את הסיוע הכספי לרשות. לדבריו, אנשי המנגנונים יוצאים לפנסיה ואין גיוס של אנשים חדשים - דבר שיוצר מחסור חמור בכוח אדם בקרב כלל המנגנונים, שפוגם בפעילותם השוטפת.

ביום שני הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס להסלמה הביטחונית ואמר: "חלק מהעלייה בטרור נובעת מאוזלת ידם של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שמובילה לחוסר משילות באזורים מסוימים ביהודה ושומרון, ואלו מהווים קרקע פוריה לצמיחת הטרור". 

הפיגוע שנמנע ביפו: המחבל הצליח להסתנן לישראל דרך פרצה בגדר ההפרדה

המחבל שתכנן לבצע פיגוע במקום הומה אדם באזור תל אביב אתמול חצה באותו בוקר דרך פרצה בגדר ההפרדה, באזור טול כרם - כך פורסם בהשבוע בכאן 11. הוא הצליח לחצות דרך הפרצה למרות הנוכחות הגדולה במרחב התפר בחודשים האחרונים. לא פחות משמונה גדודים של צה"ל פרוסים לאורך גדר ההפרדה.

במחבל היה חמוש בנשק מאולתר מסוג קרלו ושני מטעני צינור. הוא עלה מונית ישראלית, כשלא ברור אם הנהג ידע את מי הוא מסיע. הוא הגיע לכיכר השעון ביפו ונעצר שם ברגע האחרון בידי לוחמי יס"מ של מחוז תל אביב שחשדו בו.

נעצרו מחבלים שהיו מעורבים בביצוע פיגועים ביו"ש

מוקדם יותר, שב"כ וצה"ל הודיעו שעצרו חשודים בביצוע כמה פיגועים בגזרות בנימין ואפרים בשבועות האחרונים. החשודים היו מעורבים בין השאר בפיגוע ירי לעבר אוטובוס נוסעים סמוך חכפר סילואד, ירי לעבר כוח סיור סמוך לכפר בית דקו ופיגועי ירי לעבר עמדת צה"ל בנבי סאלח - שבמהלכם נפצעו ארבעה חיילים, אחד מהם באורח בינוני ושלושה קל. בחקירות אותרו גם כלי נשק ששימשו את המחבלים. 

 הנשקים שנתפסו במעצרים (צילום: תקשורת שב"כ) 

הסלמה בשטחים | האזינו לסיכום השבוע של עוד יום 

בהכנת הידיעה השתתפו כרמל דנגור ואיתי בלומנטל